Rodiče by měli být vzorem pro své děti. V tanečních to ale občas zaskřípe

9. leden 2018
Plesové šaty

Rodiče svým dětem pořídí krásný oblek nebo šaty do tanečních, ale sami přijdou do hlediště v riflích. A to podle pardubického tanečního mistra Radka Smejkala do tanečního sálu rozhodně nepatří.

„Kolikrát si připadáme jako módní policie, protože nechceme, aby do našeho tanečního sálu chodili lidé v džínách a sportovních mikinách. Rodiče upozorňujeme přes děti, aby jim vysvětlily, že slavnostní atmosféru u nás důsledně dodržujeme. Zkrátka jsou místa, kde je společenské oblečení nezbytné,“ říká taneční mistr Radek Smejkal.

Do tanečních se hlásí celé třídy, děti se většinou znají, a je to znát na vřelé atmosféře. „Studenty to musí bavit, proto se snažíme vybírat pro ně skladby, které znají a poslouchají. Skoro každá píseň má rytmus, na který se dá zatančit určitý druh tance. I valčík poslouchají dnešní mladí v mobilu. Jen neví, že je to právě valčík,“ usmívá se Radek Smejkal a pokračuje:

„Přidáváme tance, které mladé strhnou. Například merengue, salsu a také country. Zjistili jsme, že právě country je tanec, který mladé baví asi nejvíc. Zadupou si, zazpívají, tancují ve štrúdlu za sebou, a je u toho legrace. Ta nesmí v tanečních chybět.“

Rukavičky pro chlapce nejsou přežitek

Dospívající kluci v partě jsou borci a ničeho se nebojí. Ale když se mají samostatně postavit před slečnu a něco se učit, může nastat problém. Často se stane, že taneční kroky se pletou, chlapec je nervózní, a to způsobí pocení rukou. „Když pak tu jejich ulepenou ruku připlácnou dívce na záda, není to ani jednomu z nich příjemné. Proto u nás chlapci rukavičky neodmítají. Jen se jim to musí vysvětlit,“ myslí si Radek Smejkal.

Tanečnice bez partnera

Do tanečních kurzů pro dospělé chodí partneři, ale někteří muži tanec bojkotují a jejich ženy jsou zklamané. Proto v Pardubicích vznikl projekt Lady Dance. Taneční mistr Radek Smejkal učí latinsko-americké tance v takové podobě, aby to bylo vhodné jen pro ženy. Takový tanec se bezesporu vyrovná poctivému cvičení v posilovně.

Dáma amatérka bez partnera se může přihlásit do kurzu, kde tančí s profesionálem. Od toho je odvozena zkratka PRO jako profesionál a AM amatér. Tanečnice-amatérky, které to opravdu chytne, mají možnost pokračovat dál, trénovat a vyjet i na taneční soutěž, která je určená přímo pro amatérku a profesionála.