Roman Vondrouš – reportážní fotograf

Pardubický rodák je jedním z mála českých vítězů World Press Photo

Roman Vondrouš se narodil v Pardubicích. Fotografuje od 13 let, ale vážněji až od roku 2000, kdy se začal zajímat převážně o téma sportu, zvlášť koňských dostihů. Absolvoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou v Pardubicích a momentálně je posluchačem závěrečného ročníku Institutu tvůrčí fotografie na Slezské univerzitě v Opavě.

Po ukončení základní vojenské služby v Lipníku nad Bečvou v Pardubicích nastoupil v roce 1997 jako zaměstnanec Českých drah, kde pracoval v elektrotechnických oborech. Externě spolupracoval především s regionálními deníky, v roce 2005 vyhlásila Česká tisková kancelář výběrové řízení na reportéra regionální pobočky a vyhrál. V jeden den skončil u Drah a druhý den nastoupil do agentury. Po devíti měsících v Pardubicích si ho stáhlo vedení ČTK do pražské centrály, kde se každodenně věnuje agenturnímu fotozpravodajství.

Roman Vondrouš: jedna z jeho fotografií z Velké pardubické

V roce 2008 fotografoval na letních Olympijských hrách v čínském Pekingu, o dva roky později na zimní olympiádě ve Vancouveru v Kanadě. Za pár týdnů ho čeká třetí olympiáda v ruském Soči.

Roman Vondrouš realizoval řadu unikátních cyklů a výstav, v soutěži Czech Press Photo získal několik ocenění a v roce 2013 bodoval se svým cyklem z dostihového prostřední na World Press Photo, kde zvítězil v kategorii Sport action.


Blíží se vánoce a s nimi i tradiční televizní nálož pohádek. Určitě se mezi nimi objeví i pár takových, kde zářila herečka Ivana Andrlová. Stačí zmínit snímky Princ a večernice, Princové jsou na draka, Co takhle svatba, princi? nebo Ať přiletí čáp, královno. Povídání s Ivanou Andrlovou o pohádkách, druhé sérii Sanitky i dětství v Chocni si nalaďte v pátek 20.12. ve 13:10.

Jolana Voldánová a Ivana Andrlová