Rozestupy, roušky, ve třídách maximálně po patnácti. Základní školy připravují návrat dětí do lavic

6. květen 2020 10:10
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nemocné dítě

Omezit shlukování, zajistit dostatečný počet vstupních dveří, vytvořit rozpisy a děti pouštět ve skupinkách v pětiminutových intervalech do šaten. Základní školy začaly měsíc a půl od svého uzavření ladit plán přísných hygienických opatření nutných pro dobrovolný návrat žáků z prvního stupně do lavic.

„Ministerstvo nám dalo taková pravidla, že nástup malých dětí do školy bude připomínat spíš vojenské manévry, než normální nástup do školy,“ myslí si ředitelka pardubické Základní školy Prodloužená Jana Smetanová.

Napilno podle ní budou mít učitelé už u vstupu do školy. „Označíme jednotlivé vchody, na každém bude rozpis, v kolik hodin děti nastupují. Musíme to udělat v pětiminutových intervalech po jednotlivých třídách tak, aby děti nastupovaly do šaten, kde se nepotkají. Takže ob jednu šatnu.“

Přijdeš pozdě? Máš smůlu

Tam se děti pod dohledem pedagoga rychle převléknou, omyjí si ruce dezinfekcí a v maximálně patnáctičlenných skupinkách pak zamíří do třídy. Pokud někdo z nich dorazí do školy pozdě, bude mít smůlu, tvrdí ředitelka. „Protože ho nebude mít kdo převzít a děti se nesmí samy pohybovat po budově, protože ty skupiny budou uzavřené a celou dobu budou s vyučujícím ve třídě.“

Čtěte také

Základní škola Prodloužená je schopná zajistit výuku na prvním stupni až pro třicet skupin dětí. Každé by s sebou mělo mít dvě roušky na den, při výuce ale zakrytí dýchacích cest nebude povinné. Vařit škola nebude, kuchařky dětem nachystají obědové balíčky. „V jedenáct hodin je roznesou ke třídám a tam se děti nají,“ říká Smetanová.

Školy přijímají opatření podle metodiky ministerstva školství. Ta ale podle náměstka primátora Jakuba Rychteckého (ČSSD) není v některých bodech do puntíku domyšlená. „Například v tom, že by pedagogové nebo jiný personál školy měl ve veřejném prostoru před školou hlídat dodržování rozestupů, to zkrátka není realizovatelné, kapacitně možné.“

Kvůli přísným hygienickým pravidlům chce magistrát dovybavit učitelské sbory ochrannými pomůckami, dezinfekcí, respirátory, případně štíty. „Vnímáme to, že je potřeba zaměstnance vzdělávacích zařízení chránit,“ říká Rychtecký.

Jak vrátit dítě do školy?

Přítomnost dětí v lavicích bude dobrovolná, nejpozději do 18. května musí rodiče oznámit, zda dítě do školy pošlou nebo ne. Ti, kteří termín nestihnou, budou muset nechat školáka doma. Výuka by měla začít 25. května, děti z devátých tříd se kvůli přípravě na přijímačky do školy vrátí už v pondělí 11. května.

autor: Ondřej Wolf
Spustit audio

Související