Rozhovor s Nilem aneb děsy a běsy zpěvačky Hanky

19. květen 2013

Českotřebovská úderka vydává nové CD a slaví 10 let na scéně

Stovky koncertů po celé republice, tři turné se stylově příbuznými Die Happy, tři povedená alba a několik klipů včetně toho nejnovějšího – v historii kapely poprvé hraného – k hitové The Jaws Of Sickness. To je českotřebovský rockový kvartet Nil, která má ve svém středu charismatickou zpěvačku Hanku Kosnovskou, jejíž hlas skály láme. Kosnovská je i zručnou textařkou, která se ve svých anglických verších vyzpívává s děsů a běsů, které má uvnitř sebe. I na novém albu The Velvet Touch Of Tongue řeší těžká témata jako domácí násilí, deprese, rozchod, nenaplněná láska nebo smrt blízkého člověka.

Nil, který za pár dní oslaví 10 let od prvního koncertu, od začátků své existence intenzivně řeší, jak přetavit na cédéčko svou bezbřehou koncertní energii. Až na novince, na které se podílel uznávaný americký hudebník a kytarista Norah Jones Steve Walsh, se to povedlo. Souvisí to se zkušenostmi a asi s tím, že se kapela rozhodla natočit rytmiku na analogové pásy. Jedenáctku písní a jeden utajený bonus zdobí skutečně syrový zvuk.

Steve Walsh

Dost důvodů si zpěvačku Hanku Kosnovskou a bubeníka Michala Končického pozvat na rozhovor.

TIPY NA ZAJÍMAVÉ AKCE:
Poličské rockoupání 24. a 25. 5., Koupaliště, Polička
Program: Volant, Personal Signet, Fast Food Orchestra, Midi Lidi, N.O.H.A. Circus Underground, Hentai Corporation, Dukla vozovna, Mňága a Žďorp, Visací zámek, The Plastic People of the Universe, Poletíme?...

Šmejdi 22.5., Divadlo 29, Pardubice
Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Promítání úspěšného dokumentárního filmu

Z filmu Šmejdi

Sunday Sextet 21.5., Divadlo Exil, Pardubice
Pardubický vokální sextet zpívá lidovky, jazz i gospely. V Exilu se představí s novým basákem Václavem Dachsem.

autor: Tomáš Klement
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.