Ruský soud poslal do vazby vědce obviněného za přednášku v Česku

22. duben 2015

Soud v ruském Nižním Novgorodě poslal do vazby jaderného fyzika Vladimíra Goluběva. Ten měl na konferenci v Pardubicích před dvěma lety podle obvinění vyzradit státní tajemství. Vědec a odborník na výbušniny obvinění odmítá.

66letého vědce Vladimíra Goluběva, bývalého pracovníka Ruského federálního jaderného centra, zatkla zpravodajská služba FSB v únoru letošního roku a obvinila ho z publikování informací, které jsou předmětem státního tajemství.

Konkrétně mělo jít o přednášku o výbušninách na konferenci v Pardubicích v dubnu 2013 pod názvem Nové trendy ve výzkumu energetických materiálů.

Vědcův advokát Jevgenij Gubin obvinění odmítl a poukázal to, že zveřejněné informace už byly publikovány v odborné literatuře v 80. a 90. letech.

Goluběva hned po konferenci propustili ze zaměstnání. Loni v létě ho pak ruská tajná služba FSB zatkla.

Vědec musel podepsat, že se k případu nebude vyjadřovat a že neopustí své bydliště v Nižním Novgorodu. A právě porušením tohoto závazku vyšetřovatelé zdůvodnili uvalení vazby.

Ve vazbě zatím stráví dva měsíce. Za prozrazení státního tajemství mu pak hrozí až 20 let vězení a velká finanční pokuta.

Opora v novele trestního zákonu

Ruská média už dříve spekulovala o tom, že celé vyšetřování ruského vědce je součástí honu na špiony, jak tomu bylo v dobách studené války.

Goluběv totiž není jediný, koho v poslední době z vyzrazení státního tajemství obvinili. V poslední době se například do předí dostala kauza Světlany Davydovové.

Tuto matku dvou dětí z Vjazmy obvinili z vlastizrady za to, že zavolala na ukrajinské velvyslanectví a oznámila, že posádka z nedalekých kasáren odjela válčit do Doněcka.

Už několik měsíců je pak za mřížemi bývalý důstojník FSB Jevgenij Petrin, který zase údajně předával tajné informace americké rozvědce.

Média se shodují, že nárůst těchto případů souvisí zřejmě s konfliktem na Ukrajině.

K těmto stíháním ale údajně přispěly i změny v trestním zákoně z roku 2012, které prý úřadům výrazně usnadnily někoho z vlastizrady obvinit.


Zvětšit mapu
autoři: mdo , mkp , vok
Spustit audio