Růže mají vysoké nároky. Pozornost musíme věnovat už jejich výsadbě

17. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Růže

Růže jsou královnami rostlin a mají také královské nároky. Už samotné výsadbě růží je proto potřeba věnovat pozornost a neudělat chybu. Zahrádkářské tipy nám poskytl zahradník Pavel Chlouba.

Před výsadbou je dobré růži zalít, aby v případě poškození balu měla dostatek vláhy a nové stanoviště zvládla. „Ke svému růstu potřebují hlubokou živnou půdu, která není ani moc písčitá, ani čistě rašelinná, ideálně hlinitá s příměsí organických látek. Záhon musí být hluboce zrytý a odplevelený,“ říká zahradník Pavel Chlouba.

Při výsadbě je potřeba dbát na jámu, do které růži sázíme. Podmínkou je její dostatečná hloubka, jelikož hluboce koření. Můžeme si dovolit zasadit ji 2-3 cm hlouběji, nežli byla rostlá v květináči. Vytvoří se totiž více kořínků, které lépe zásobují celou rostlinu.

V čem můžeme chybovat

Po vyjmutí růže z květináče, musíme její kořeny, které se obtáčí okolo jeho obvodu, lehce roztrhat. Rozrostou se tak snadno do půdy a dobře zakoření. V opačném případě kořeny růže budou bloudit v kruhu, těžce prokoření a projeví se to na špatném kvetení. Růže jsou také náročné na živiny a je potřeba je pravidelně přihnojovat.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...