Růžovky patří mezi nejchutnější houby. Jak je spolehlivě poznáte?

17. červenec 2017
Boletus edulis - hřib smrkový

Chystáte se na houby? Pod modřínem roste klouzek sličný, možná uvidíte hřiby dubové, ale objevují se už v hojnějším počtu i hřiby smrkové, hnědé, kováře i koloděje. A začínají holubinky. Velmi pozvolna se objevují ryzce smrkové. A nejlepší jsou muchomůrky růžovky, které už se dají také najít i na Pardubicku.

„Právě v těchto dnech se dají najít ty velké, uzavřené, které se dají i plnit,“ libuje si mykoložka Tereza Tejklová. Muchomůrky růžovky chutnají i lidem, kterým ostatní houby připadají slizké. Kdo je ochutnal, chce je příště zas. Ale hodně lidí se bojí růžovky sbírat, přitom to není nic složitého. Stačí si všimnout tří základních znaků. Tím nejznámějším je, že když kousek z houby odloupnete, měla by rána po odloupnutí zrůžovět.

Jak poznat muchomůrku růžovku

Růžovka v místech poranění růžoví. „Kdo růžovky sbírá, tak ví, že jsou málokdy zdravé. Chodbičky po červech – tzv. požerky – musí být také růžové. Je to základní znak. Například růžovka panterová zůstává bílá, i když červi tam také úřadují,“ říká mykoložka Tereza Tejklová.

Dalším znakem je rýhovaný prsten, který vypadá jako plizovaná sukně odshora dolů. Rozhodně ale tento znak nemůže být jediným, který zkoumáte. Tzv. plizovanou sukénku může mít i jedovatá muchomůrka. V některých případech dokonce i muchomůrka zelená. Muchomůrka růžovka navíc nevyrůstá z pochvy jako třeba muchomůrka zelená. Na třeni má jen silnější hlízku. Muchomůrka tygrovaná neboli panterová, která je růžovce hodně podobná, vyrůstá z tzv. punčošky.

Amanita rubescens - muchomůrka růžovka

Rostou i jedovaté muchomůrky

„Muchomůrky tygrované jsem už letos na Pardubicku viděla a nebylo jich málo. Dokonce nám tento týden přinesli do poradny v Hradci Králové naši nejjedovatější houbu, muchomůrku zelenou,“ upozorňuje Tereza Tejklová.

Čtěte také

Pokud si nejste jisti svým nálezem, podívejte se na stránky pardubického mykologického klubu: www.myko.cz v sekci zájmová uskupení. Mykologové z Pardubic jsou vám tam k dispozici po dohodě. Nebo můžete přijít do budovy muzea Hradci Králové v Gayerových kasárnách. Poradna tam funguje každé pondělí od čtyř do šesti odpoledne.

Houby vydrží desítky let na stále stejném místě

Podhoubí může vytrvávat desítky i stovky let. Je to případ vzácného hřibu růžovníku, který popsal v roce 1911 doktor František Smotlacha. „Ten hřib se tam našel i po sto letech. Stejně tak jako další hřiby. Pokud má podhoubí dobré podmínky a nedochází tam k nešetrnému kácení nebo pojezdu těžkých strojů, skutečně roste na stále stejném místě desítky i stovky let,“ říká Tereza Tejklová.