Ryby v Loučné zahubil vysoký obsah sloučenin čpavku, inspekce hledá zdroj znečištění

22. leden 2014

Inspektoři zatím nevědí, co způsobilo opakovaný úhyn ryb v řece Loučná u Litomyšle. Ryby v řece otrávila znečištěná voda, která obsahovala ve vyšší koncentraci ionty amoniaku. Případem úhynu ryb se zabývá policie a Inspekce životního prostředí.

K úhynu ryb došlo 11. a 16. ledna. Poprvé rybáři odhadli, že uhynulo na 1,5 tuny a škodu vyčíslili na více než půl milionu korun. Podruhé hasiči vylovili z řeky 120 kilogramů mrtvých ryb.

Co bylo zdrojem znečištění zatím inspektoři nevědí. Ředitel oblastní pobočky Inspekce životního prostředí Jan Šimerda řekl, že zdroj hledají.

„V současné době víme jen jedno, že příznaky otravy u pstruhů napovídají na otravu čpavkovými produkty respektive dusíkatými látkami. Ale, kde se vzaly v té vodě, nejsme zatím schopni říct, stále se to vyšetřuje,“ uvedl.

„Musíme projít všechna možná povolení, všechny další doklady, nějaké provozní řády jsou na čističce. A všechny tyto věci musíme nejprve prozkoumat a vyšetřit, ke kterému porušení došlo. Nebo jestli se porušila technologická kázeň,“ vysvětlil.

autor: ZAL
Spustit audio