Šéf domu dětí a mládeže: Děti mají o kroužky zájem. Stát je ale musí podpořit
Volný čas umí nejmladší generace smysluplně využít. Aby ale mohla rozvinout svůj talent, potřebuje vhodné podmínky.
„Děti mají o kroužky zájem velikánský, ale záleží na stanovisku našeho státu a na jeho koncepci. Doufejme, že se pořád najdou lidé, kteří si uvědomí, že podpora talentů je naprosto zásadní. Pokud bychom to nedělali my, tak nevěřím tomu, že by síť středisek dokázal někdo adekvátně nahradit,“ soudí ředitel Domu dětí a mládeže Alfa v Pardubicích Miloš Adamů.
Kulatý rok
Právě DDM Alfa letos slaví padesátiny. „Oslavy jsme chystali pomalu rok dopředu. V lednu jsme zahájili sezónu plesem, kam jsme pozvali naše bývalé zaměstnance z období celých 50 let. Byli jsme rádi, že se mohla drtivá většina z nich sejít. Během roku pořádáme různé další aktivity. Cenovky kroužků jsme snížili, aby končily taky padesátkou.“
Dům dětí se během času rozrostl. „Přestěhovali jsme se z obchodního centra Jana do bývalé mateřské školky. Před lety jsme získali odloučené pracoviště Delta a později odloučené pracoviště KD Hronovická. V současné době působíme tedy na třech pracovištích.“
Práci s dětmi si Adamů nemůže vynachválit. „Dům dětí má výhodu v tom, že tam až z 90 procent chodí děti, které něco chtějí dokázat. Pořádáme taky 20 příměstských a 3 výjezdové tábory pro zhruba 750 dětí. Snažíme se navyšovat kapacity účastníků i vedoucích. Příměstské tábory bývají zaměřené odborně a výjezdové všeobecně.“
DDM Alfa stojí i za Zrcadlem umění. Co letos tenhle festival nabídne? Jak se projeví zaměření na Jana Pernera? A co obnáší nová Hudební procházka? Poslechněte si celý rozhovor.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.