Sezóna dopadla dobře, med přesto trochu podraží, říká včelař
Včely medonosné vytváří tak fascinující společenství, že člověk často jen žasne a přemýšlí, jak je možné, že tak malý tvor něco takového vůbec dokáže. Včelstvo pak můžeme pokládat za jeden složitý organismus, do jehož fungování nás nechal nahlédnout zkušený včelař Marcel Gregor.
„Letošní sezóna dopadla docela dobře. Asi po čtyřech, nebo pěti letech máme medu průměrně, nebo i nadprůměrně. Počasí se letos vydařilo, vyhnula se nám dlouhá zima, bylo docela mrazivo, takže včely šetřily se zásobami a vydržely s nimi. Na jaře přišlo pozvolné oteplování a včely se dostaly do příjemného rozvoje,“ vyjmenovává důvody povedené sezóny předseda chrudimských včelařů Marcel Gregor.
Dražší med
I přes slibnou sezónu budou ceny medu vyšší. Důvody jsou jasné, stejně jako u potravinářů, rostou náklady také včelařům. „V cenách medu je i to, že se včelařům poslední roky nedařilo, práce a náklady přesto zůstaly stejné. V současné době včelaři prodávají med kolem 200 korun za sklenici, což odpovídá reálným nákladům i přiměřenému zisku,“ vysvětluje Marcel Gregor.
Přibývá především mladýchvčelařů, kteří chtějí chovat včelstva u svého domu, ve své vesnici a přispět tím k biologické rovnováze v regionu. „Na druhou stranu je pravda, že Česká republika je asi druhá nejzavčelenější oblast v Evropě. To není úplně dobré z hlediska krmení, nebo léčení,“ říká včelař.
Nový včelařský rok
„Včelařský rok začíná v podletí. Tedy teď, nebo v časném podzimu. Včelař musí zabezpečit, aby včelstva byla především zdravá. Nemohl je léčit v době, kdy byla snůška a vytáčel se med. Ale teď začíná velká část včelařovy práce, to je léčení a starání se o včely, aby do zimy šla opravdu silná a kvalitní včelstva,“ vysvětluje Marcel Gregor. Plno práce teď mají i samotné včely. „Největší starost mají se sháněním vody a se zpracováním medových, nebo cukerných zásob na zimu.“
Co je dlouhověká včela? Proč včelař ťuká na úly a co se v nich děje v zimě? Jak chutná med z města nebo medomeláda? A jak začít včelařit? Poslechněte si celé povídání se včelařem Marcelem Gregorem.
Související
-
Záchranná stanice pro včely? Nápad může zachránit zatoulané včelí roje
Usadil se u vás cizí včelí roj? Zavolejte si do záchranné stanice včel. Roj si odchytí, poskytnou mu azyl a nabídnou včelařům, kteří potřebují doplnit stavy.
-
Včely řepku milují. Takový med je skvělý, tvrdí včelař ze Sobětuch
I kdybyste dali před úl kbelík s medem, včely stejně poletí na řepku. To jsou zkušenosti předsedy chrudimských včelařů Marcela Gregora. A proč včelám řepka tak chutná?
-
Největší pohroma pro včelaře? Včelí mor a sršně z Číny
Včelí mor, to je největší neštěstí, které může včelaře postihnout. Je to bakteriální onemocnění, které se množí na včelím plodu. Žádná antibiotika na něj nezabírají.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka