Sezóna na zahradě nekončí. Zasejte teď a na podzim znovu sklízejte
Na zahrádkách pokračuje sklizeň a o rostliny, keře i stromy, je třeba se postarat. Zároveň můžete využít uvolněné místo v záhonech. Sezóna totiž nekončí a kdo nezaváhá, může před zimou ještě jednou sklízet.
„Všechno, co má před jménem rané, jako ředkvička, mrkev, kedlubny, saláty, zkrátka všechno, co se sází na jaře, na to teď přichází vhodná doba. Jenom si člověk musí zjistit, jestli na to má dost vody, protože teď budou suché měsíce, aby to zvládl uzalévat,“ říká zahradník František Hlubocký.
Jestli už jste sklidili také okurky nebo se vám udělalo ve skleníku místo po jiné zelenině, klidně ho využijte a zkuste okurky vypěstovat ještě jednou. „Možná i venku by to nakládačka do září, října stihla. To jsou rostliny, kterým stačí ke sklizni šedesát až sedmdesát dní a to nám pořád zbývá. U ředkviček bych doporučil ještě počkat a set je tak v půlce srpna. A nad říjnové ředkvičky není.“
Stejně tak stihnete i úrodu salátu, kterému vyhovují zkracující se dny. Co tentokrát zkusit jiné odrůdy? „Hlávkový všichni známe a pak je salát k česání, jmenuje se třeba dubáček, pak jsou tu různé kadeřavé saláty. Sazenice spíš neseženete, ale semena ano. Jde o druh, který má košťál, jako by chtěl vyběhnout do květu a vy můžete chodit a každý den si natrhat pár listů do salátu, nebo jako přízdobu,“ popisuje zahradník.
Čas na letní průřez
Není úrody bez péče, proto je dobré, postarat se po sklizni o keře a stromky. „Doporučil bych teď každému projít zahrádku a třeba rybízy a podobně po sklizni pročistit. Prut, který se nejeví zdravý, neobrazil, je poškozený, nemá cenu ho tam mít, stejně tak staré a pokroucené pruty, vše vystříhat. Dobré je lehce zkrátit i moc dlouhé výhony. A to platí nejenom pro rybíz, ale i pro meruňky, broskve, jablíčka, hrušky. U všeho, co sklidíme, stojí za to udělat tento letní průřez, nebo průklest. Tomu stromu pomůžeme, on vlastně tu svoji sílu dá do zbylých zdravých prutů a pupenů,“ říká František Hlubocký.
„Říká se, že tento letní průklest brzdí růst a napomáhá vytvoření dostatku poupat a z jara pak rostlina nedělá tolik výhonů, takzvaných vlků. A pak z jara se dělá už jenom ten opravný řez.“
Pruty pryč z pozemku
„Určitě už máte sklizené maliny a ostružiny. Tam, hned jak sklidíte, nezapomeňte vystříhat a vyházet staré pruty, nenechávat je na pozemku. Většina škůdců, kteří nám vadí, je na těch starých a jakmile ten prut končí svou vegetaci, tak se škůdci nastěhují na ty nové,“ radí zahradník.
Související
-
Létající čárky, které vás vyženou v létě z terasy. Co je to za dotěrný hmyz?
Obtěžují člověka stejně jako komáři, i když vypadají úplně jinak. Jsou to drobné čárky, které jsou ovšem na kůži velmi nepříjemné. Svědčí o tom dotazy posluchačů.
-
Papriky nevyžadují důsledné zaštipování jako rajčata. Lehké úpravy jim ale přijdou vhod
Rajčata by bez zaštipování nežádoucích větviček plodila méně. Paradoxně proto, že rostlina by nestihla vyživit tolik nových plodů. Proto je potřeba redukce.
-
Listy u rajčat zkroucené do ruliček? Taková rostlina končí většinou v popelnici
Rajčatové listy pokroucené a srolované do pevných ruliček, to je velmi častý jev na zahradách v těchto dnech. Může za to fytoplazma, což je bakterie, kterou přenáší hmyz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka