Šišák, kozlík, meduňka. To jsou bylinky, které vám dodají klid
Zklidnění, pohoda, čas na rozmluvu, to je symbolika adventního období. Realita ale bývá často jiná. Jak nám řekla známá bylinkářka Hanka Binková z Bítovan, lidé si k ní v této době jezdí hlavně pro bylinky na uklidnění. Co nejvíc pomáhá?
Kozlík lékařský je jednou z prvních homeopaticky upravovaných bylin. Používá se do tinktur nebo v kombinaci s dalšími bylinami do čajů. Pomáhá při nespavosti, při bolestech hlavy, nervozitě a úzkosti. Hana Binková připravuje čaje vždy v kombinaci několika bylin, které spolu souzní.
Čtěte také
„Lidem teď hodně pomáhá čaj s meduňkou a kozlíkem, dávám do něj i dobromysl a prvosenku. Do čaje na spaní zase přidávám mučenku a levanduli. Doporučuji určitě meduňku, to je asi nejznámější uklidňující bylinka a vypěstovat si ji může každý,“ říká bylinkářka.
Kozlík lékařský navíc velmi přitahuje kočky. Na rozdíl od lidí jim velmi voní. Můžou za to kyseliny valerová a izovalerová.
„Pokud nechcete, aby vám kocour utíkal za kočkama, nakapejte kozlíkovou tinkturu na pelíšek nebo nasypte nasušený kozlík a uvidíte, že se mu už od vás nebude nikam chtít,“ usmívá se Hana Binková.
Šišák bajkalský na vnitřní neklid
Šišák bajkalský je podle Hany Binkové velmi dobrým bylinkovým pomocníkem. Ve volné přírodě u nás neroste, ale speciálně se pěstuje.
„Z šišáku připravuji čaje, a to jak z natě, listu nebo kořene. Vhodná je i tinktura, která se používá na úzkosti a vnitřní neklid, snižuje hladinu cukru, cholesterol, vyrovnává látkovou výměnu. Lidé jsou s touto bylinou velmi spokojení a vracejí se pro ni,“ říká bylinkářka.
Hřebíček, kardamom a skořice patří k Vánocům. Jak je spojit s bylinkami nebo ovocem? Poslechněte si celý pořad.
Související
-
Které byliny vás ochrání před nemocemi? Známe je všechny
Bylinkářka Hana Binková z Bítovan pracuje jako zdravotní sestra. A jejím velkým koníčkem jsou právě bylinky.
-
Byliny, které zmírní pocovidový kašel. Zkuste popenec nebo čechřici
Teď kvete popenec. Drobná a velmi hojná bylinka, která umí tlumit kašel, pomůže při zahlenění, ale také při zažívacích potížích.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.