Šiška, žalud nebo kaštan jako terapeutický nástroj. Působí proti únavě a stresu

4. listopad 2024

Je po Dušičkách. Bylinky by se podle nauky starých Keltů měly ponechat matce Zemi. Ale bylinkáři nespí. Zpracovávají se kořeny, kůra a semena. A právě na semena jsme se zaměřili v Radioporadně Českého rozhlasu Pardubice s bylinkářkou Radkou Svatošovou.

„Šišky jsou hezkou vánoční dekorací, ale až půjdete příště do lesa, seberte si šišku sami pro sebe. Je to skvělý masážní nástroj pro stimulaci těla. Přišla na vás únava? Vezměte šišku a masírujte celé ruce až do zahřátí. Dlaně, prsty až ke konečkům, nezapomeňte ani na zápěstí,“ vysvětluje jednoduchou terapii bylinkářka.

Metoda Su Jok – ruka noha

„Semínková metoda Su Jok pochází z Koreji a znovuobjevil ji jeden korejský lékař na konci minulého století, ale čerpal ze starověkých systémů. Seskládal všechny informace dohromady a vytvořil univerzální program, který je na pomezí akupunktury, akupresury a reflexní terapie,“ popisuje Radka Svatošová a pokračuje:

„Semínka se lepí náplastí na prsty, ruce, nohy, ale i jiná místa na těle. Musí se usušit šetrně, aby neztratila klíčivost a mohla předat svou energii našemu tělu. Semínka tedy náplastí nalepíme a necháme působit přes noc.

Která semínka jsou vhodná? A jak je sušit? Poslechněte si více v záznamu pořadu.

Spustit audio

Související