Skočit z 300 metrů a trefit přehradu. Chrudimští vojáci na Seči vyzkoušeli seskoky do vody

2. červenec 2020 09:06

Přehrada je po povodních zaplněná po okraj. Na břehu si diváci chystají deky a koukají do nebe. Krouží tam vrtulník, ze kterého se za chvíli snesou první padáky. Pro výsadkáře adrenalin, pro ostatní výjimečná show.

Seřadiště je o pár set metrů dál. Muži a ženy v uniformách se znakem padáku si chystají výstroj. Je jich kolem stovky. „Nemůže jít každý, seskoky do vody jsou obtížnější disciplína,“ říká velitel chrudimské elitní jednotky Ivo Zelinka. Vojáci kolem něj tak mají za sebou dvacet a víc výsadků. Všude je slyšet smích, dorazily rodiny parašutistů, kolem běhají děti. Ale obezřetnost je na místě.

Padák, který život zachraňuje, ho může i ohrozit. „Podstatné je, že se výsadkář musí v průběhu toho snášení z padáku odstrojit. A nesmí to být ani pomalu, ani rychle,“ vysvětluje Ivo Zelinka. Když by to bylo moc brzo, voják spadne z několika metrů do vody a padák odletí. Když pozdě, je to ještě horší. Vítr může padák hnát po hladině a vláčet výsadkáře za sebou. Říkají tomu kosatka. A hrozí i utonutí.

A zrovna dnes od přehrady docela fouká. „Kam dopadla fléra?“ ptá se jeden z parašutistů na břehu. Značkovací kruh skončil až skoro u břehu za šlapadly. Takže vojáci budou skákat až někde nad lesem na protějším břehu.

Nemůže jít každý, seskoky do vody jsou obtížná disciplína

Do vzduchu jdou po třech. Hned k nim míří čluny, které mají naložit jak parašutisty, tak výstroj. Koncert začíná někde kolem výšky 100 metrů. Záložní padák odsunout, uvolnit popruhy na nohou. Zbyde hlavní, na hrudi. Než se dotknou kanady vody, musí cvaknout i ten.

Nejhezčí seskok

První promočení vojáci vystupují na břeh a tahají zmoklý materiál. Diváci se baví. A usmívá se i velitel Ivo Zelinka v kompletně mokré uniformě. „Byl silný vítr, ale nikdo v kempu neskončil, všichni to zvládli. Tohle je nejhezčí seskok sezóny. Každý zkušenější výsadkář si to užívá,“ říká a začíná balit mokrý padák.

Pořád je to ale výcvik. Vojáci se musí naučit zachránit, pokud by je při ostrém seskoku zahnal vítr na vodu. Anebo na situaci, kdy by měl výsadek na vodu zaskočit nepřítele.

Související