Slabikotvorná metoda čtení je tradiční, je ale nejlepší? Jiné metody si těžko razí cestu k prvňákům
V českém školství se metoda čtení Sfumato - splývavé čtení - používá více než 30 let. Výsledky jsou velmi dobré. Přesto stále převažuje klasická slabikotvorná metoda, kterou považuje autorka metodiky Sfumato - Splývavé čtení a ředitelka vzdělávacího a didaktického institutu ABC Music Mária Navrátilová za zastaralou.
Technika Sfumato pracuje s intonací. Klade důraz na každou hlásku a každé písmeno vyslovuje různými způsoby. Výsledkem je zpívavé, pomalé a hlasité čtení písmen. Je to analogie hry na hudební nástroj:
„Vidíte notu, rozpoznáte ji, připravíte si ruku, ťuknete do klávesy a počítáte si na čtyři doby. A s další notou pokračujete. Postupně zrychlujete. A stejné jako s notami je to s písmeny,“ říká autorka metodiky Sfumato.
„Jdeme cestou neurofyziologie, přemýšlíme, jak se chovají aparáty, které se na procesu čtení podílejí. Začínáme už v předškolním věku, při vyslovování písmen se soustředíme na hlas, dech, zrak i sluch. Je tomu potřeba dát hodně času,“ vysvětluje Mária Navrátilová.
Výborná výslovnost učitele!
„Ne všichni učitelé zvládnou dobře touto metodou učit. Je tam potřeba umět dobře vyslovovat, nepolykat koncovky. Bez praktického výcviku to nejde. Každý, kdo chce metodou Sfumato učit, musí projít výcvikem na naší letní škole,“ podotýká doktorka Navrátilová.
Víte, že metoda Sfumato vznikla díky rozhovoru, který napsala ještě před revolucí naše rozhlasová redaktorka Milada Velehradská do časopisu Záře? Tehdy Mária Navrátilová zjistila, že většina dětí, které neumějí zpívat, neumějí ani dobře číst. Více si poslechněte v záznamu pořadu.
Související
-
Jak nadchnout děti pro matematiku na základní škole? Klíč k úspěchu je v pestrosti
Taky tenhle předmět se dá učit atraktivně, názorně, prakticky. Základní škola v Býšti na Pardubicku se nedávno nechala inspirovat dokonce profesorem z Harvardu.
-
Ve Waldorfské škole děti hledají odpovědi a tvoří učebnice samy
Waldorfský školský systém slaví letos 105 let a patří mezi nejrozšířenější na světě. Základním mottem je dítě v úctě přijmout, v lásce vychovat a ve svobodě propustit.
-
Zrušte povinné domácí úkoly, žádá petice. To nejde, tvrdí ředitelka základky
Někteří rodiče a učitelé mají problém s tím, že školy zadávají dětem povinné domácí úkoly. Proto se chtějí pokusit léta zavedenou praxi změnit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.