Slatiňany - dendrologicky nejbohatší zámecký park východních Čech

6. srpen 2014

Knížata z Auerspergu byli nejvýznamnější a nejzámožnější rodinou habsburské monarchie. V 18. století se knížecí větev usadila v Čechách. Jejich příslušníci tu setrvali až do roku 1945.

Pět let zbývalo do konce 18. století – první přestavby

Zámek ve Slatiňanech a zámecký park nejvíce ovlivnily přestavby Karla, knížete z Auesperku, ten zastával významné funkce u císařského dvora. Park byl v té době sice menší, neměl oplocení, volně přecházel lesoparkem v oboru, dnes známou pod názvem Slavická. Neměl děti, a tak majetek odkázal synovcovi. To bylo pro Slatiňany terno, měl totiž romantického syna.

Romantik Vincenc Karel z Auerspergu si splnil sen

Četl romány Waltera Scotta. Ovlivněn díly anglické romantické literatury, byl zaujat rytířstvím a kulturou středověku. Není se proč divit, že se pustil do novogotické přestavby zámku Slatiňany a anglického krajinného parku, vše stihnul do revolučního roku 1848.

Nové společenské i ekonomické podmínky formovaly i myšlení šlechty

Syn František Josef Auersperg modernizoval zámek, kam rodina často jezdila. Nechal vyhloubit rybník na břehu s balustrádou (kamenným zábradlím s kuželkami), kamennými vázami a schůdky do vody. V roce 1888 nechal postavit vnitřní plot. Rozděloval zámecký park na uzavřenou a otevřenou část. Otevřená část parku byla určena veřejnosti.

Slatiňany, krajinný zámecký park, průhled do krajiny ve tvaru V

František Josef proslul jako vynikající hospodář. V žádném zámeckém parku jsme nenašli areál věnovaný dětem. Ve Slatiňanech jsme nahlédli do hospodářství auespergských dětí, které bylo určeno k jejich nenásilné výchově k hospodaření. Hospodářství je zmenšeninou venkovského stavení - hlavní budova, seník, stáj...

Jako milovník dostihových koní, nechal František Josef ve Slatiňanech vybudovat hřebčín a stáje, nejmodernější v Rakousko-Uhersku. Slouží dodnes.

Slatiňanský park má bohatou sbírku dřevin. Po staletí sázené stromy vytvářejí malebnou i tajemnou krajinu zámeckého parku k projížďkám i procházkám.

autor: DAV
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?