Slavnosti v Pardubicích provoní Pernštejnská hospoda. Podávat se budou staročeské speciality

Výhled ze Zelené brány na Pernštýnské náměstí
Výhled ze Zelené brány na Pernštýnské náměstí

Spanilá jízda kočárů otevírá i letošní Podzimní městské slavnosti. Vrcholem bude nedělní Velká pardubická. Čtyřdenní festival nabídne neuvěřitelnou směs různých akcí, kde si nemůžete nevybrat.

„Kočáry vyrazí ve čtvrtek 11. října v 16 hodin od závodiště. Kolem 17. hodiny dorazí na Pernštýnské náměstí. Tam přivítáme prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, Emu Destinnovou a další osobnosti. Ty vystoupí z kočárů a celé slavnosti zahájí společně s knězem Zbigniewem Czendlikem, který pak na pódiu bude mít svou talk show,“ říká za organizátory Radek Mašík.

Novinkou letoška je Pernštejnská hospoda otevřená přímo na Pernštýnském náměstí. „Připomínáme si 100 let Československa a chtěli jsme i občerstvení udělat stylově. Na náměstí bude stát velký stan, kde nabídneme speciality z dob minulých. Staročeská zabijačka, ochutnávky pokrmů, bramborové placky a tak dále. V Pardubicích jsou na historické téma i dvě výstavy.“

V hlavní roli děti

Patřit jim bude pátek i sobota. Na třídě Míru můžou malovat na obřím malířském plátnu i tančit jihoamerické tance, případně vyrábět lampiony. Můžou si taky projet okolo zámku a po třídě Míru vláčkem. Dobovou atmosférou bude žít třída Míru po celé sobotní odpoledne díky spolupráci s Klubem vojenské historie. „Těšit se můžete na závody elegance historických bicyklů a v případě dobrého počasí na přelet historického letounu nad hlavní tepnou města.“

Na historickém náměstí se vystřídá řada hudebníků, tanečníků, akrobatů anebo cvičenců z řad Sokola. „Ve čtvrtek, pátek i sobotu večer promítneme dokument České století. Taky bude Běh naděje, přivítáme průvod včelařů, kteří mají sobotní celodenní program v Kulturním domě Hronovická. Vrcholem sobotního večera pak bude tradiční lampionový průvod, ohňostroj a koncert kapely Buty na Pernštýnském náměstí,“ popisuje Mašík. 

Změny v dopravě

Právě kvůli Městským slavnostem budou podle pardubické radnice od čtvrtka 11. října do nedělního dopoledne pro veškerou dopravu uzavřené ulice Pernštýnská a Svaté Anežky České od křižovatky s ulicí Na Třísle a Pernštýnské náměstí.

Třída Míru bude uzavřená od pátečního rána do sobotního večera. Městská doprava se ale bude moci ze svých objízdných tras na bulvár vrátit už v 15 hodin. Kvůli Běhu naděje budou v sobotu 13. října mezi 9:30 a 11:00 neprůjezdné ulice U stadionu, Labská a Na Třísle.