Slzení v chladném podzimním počasí je normální. Svou roli má i psychika

11. listopad 2024

Největší audioportál na českém internetu

Trápí vás zarudlé oči? | Foto: Profimedia

Co dělat, když se vám dostane cizí těleso do oka? Jak drobný předmět odplavit? Poslechněte si více v záznamu pořadu

S příchodem chladného počasí si mnoho z nás stěžuje na nepříjemné slzení ve venkovním prostředí. Například ranní cestu do zaměstnání mohou provázet potoky slz. Práce za to nemůže. Na vině je právě chladnější počasí, tedy to, že rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou je výrazný.

„Většinu času trávíme v interiéru, kde je konstantní teplota. A právě ten přechod teploty a menší množství slunečního svitu, vyvolává reakci zvýšeného slzení. V oku je mnoho nervových vláken, hlavně rohovka je nejcitlivější. A jakýkoliv podnět, jako je průvan nebo rozdíl teplot, vyvolá to, že se oko začne přizpůsobovat, dá se říct bránit. Proto slzíme,“ vysvětluje oční lékař Vladimír Korda.

Slzy chrání oko proti infekci

Slzy nás chrání proti infekci. Pokud je tedy slzení přiměřené a neroníme potoky slz, je to v pořádku. Podle MUDr. Kordy je množství slz dané i momentálním psychickým rozpoložením. Když jsme v dobré psychické pohodě, odolnost očí je podstatně větší. A to platí i o slzení v chladnějším venkovním prostředí. I protilátek je v slzách víc.

Čtěte také

„Je to celé propojeno s centrální nervovou soustavou. Například pacienti, kteří berou léky ovlivňující psychiku, mají častější výskyt těchto potíží,“ doplňuje MUDr. Korda.

Procházky a oční cvičení zvyšují odolnost očí

Jak tedy zabránit nepříjemnému slzení? Doktor Korda radí vylepšit životní styl. Trávit více času venku i v zimě, sportovat v přírodě nebo se alespoň procházet a přivykat tak oči na venkovní prostředí. Velmi důležité je také oční cvičení.

„Jako se udržují svaly v těle, stejně je potřeba cvičit svaly oční. Zamrkejte intenzivně, hýbejte očima do stran, nahoru, dolů, měňte úhly. Potom zase nechte oči co nejdéle otevřené. Soustřeďte se, abyste nemrkli. Dívejte se do dálky…

Uvědomte si, že oči nejsou samozřejmostí. A když je máte v pořádku, je to velké bohatství, o které je třeba pečovat,“ uzavírá primář Korda.

Co dělat, když se vám dostane cizí těleso do oka? Jak drobný předmět odplavit?   Poslechněte si více v záznamu pořadu.

  • Krmítko
    Krmítko

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.