Smrže se začínají objevovat na zahradách. Ale ne vše, co vyroste na mulči, je jedlé

Smrž Morchella angusticeps - ilustrační foto
Smrž Morchella angusticeps - ilustrační foto

Pokud na podzim vysypete mulčovací kůru na záhon, můžete tam na jaře objevit smrže. Skutečně rostou na mulčovací kůře z běžných hobby marketů. Ale pozor. Můžete tam objevit i jedovatý ucháč obecný.

V současné době podle mykoložky Terezy Tejklové probíhá revoluce v genetice smržů. „Jsou různé druhy smržů, například smrž koromilný, nevíme, jak se do té kůry dostaly,“ říká mykoložka. V dalším roce už v mulčovací kůře tyto houby nenajdete, ledaže byste opět na podzim doplňovali na záhony čerstvou kůru.

Jedovatý ucháč obecný

V poslední době se kromě smržů objevuje na kůře i jedovatý ucháč obecný. „Právě mi volala paní, posílala fotku houby, že prý už ji dcera přesvědčovala, ať si uvaří polévku, že je to smrž. Kdyby poslechla, udělala by velkou chybu. Jednalo se totiž o ucháč,“ varuje Tereza Tejklová.

Prudce jedovatý ucháč obecný

Smrže mívají poměrně pravidelné žebrování na klobouku. Ucháč je bez ok, bez řad, bez žebírek. Porovnejte si na internetu obrázky. Když se pořádně podíváte, nemůžete si ty dvě houby splést.

Smrže se pomalu vrací do české přírody

U nás se smrže na čtyřicet let z lesů ztratily. V posledních letech se začínají znovu objevovat. Tato houba preferuje zásaditější podloží. Více štěstí budete mít na opukách, velké lokality jsou v Českém krasu. Také na Slovensku jsou to velmi oblíbené houby. U nás málokdy potkáte v dubnu houbaře, kteří by šli na smrže.

Smrže jsou velmi oblíbené v Itálii, Francii, Švýcarsku a USA. Jejich cena na trhu je velmi vysoká. Třeba v Americe je to houba velmi populární a dosahuje téměř hodnoty lanýžů. Existuje druh, který tam roste na spáleništích. Někteří Američané prý byli schopni vypalovat tato místa, aby následně získali co nejvíce smržů.