Soud potvrdil pokutu za skladování zbrojního materiálu v kravíně

Munice, kterou kanadští vojáci vezou z Pardubic do Iráku

Krajský soud v Pardubicích potvrdil pokutu půl milionu korun, kterou krajský úřad uložil společnosti Zelený sport. Firma podnikatele Martina Rudolfa ze Slatiny u Vysokého Mýta porušila při skladování legálně drženého zbrojního materiálu povinnosti dané zákonem o prevenci závažných havárií.

Soud potvrdil rozhodnutí úřadu i ministerstva, podle nichž měla firma předložit krajskému úřadu návrh na zařazení skladovacího objektu nebo zařízení do určité skupiny nebezpečnosti. Přitom v areálu skladoval munici a výbušniny v množství, které by to odůvodňovalo.

200 tisíc za munici v kravíně

Firmy Multiagro a Zelený sport skladovaly v bývalých zemědělských budovách poblíž Vysokého Mýta na 100 tun zbraní, střeliva a výbušnin. V únoru 2015 policie ze skladů odvezla osm nákladních aut zbrojního materiálu. Za nedovolené skladování výbušnin dostaly také firmy Multiagro a Zelený sport pokutu téměř 200 000 korun od Státní báňské správy.

Firmy se proti rozhodnutí krajského úřadu bránily odvoláním k ministerstvu životního prostředí. Když pokutu potvrdilo, obrátila se společnost Zelený sport na soud.

Kriminalisté také vinili podnikatele Rudolfa z nedovoleného ozbrojování. Krajský soud v Hradci Králové ale rozhodl, že skladování výbušnin nebyl trestný čin.

Spustit audio
zdroj: ČTK

Související