Speciálně vycvičený pes dokáže zklidnit dítě i rozpohybovat seniora

4. červen 2020

V šestnácti letech viděla svého psa Accorda, jak se jemně a ohleduplně chová k postižené holčičce. Bylo to tak působivé setkání, že si řekla, to chci dělat. Od té doby jezdí jednadvacetiletá Karolína Sedláková se svou borderkólií do mateřských školek, do domovů seniorů i do nemocnic.

Přitom studuje na České zemědělské univerzitě obor Zoo rehabilitace a Asistenční aktivity se zvířaty. Tento obor připravuje studenty na terapie se zvířaty.

Canisterapie není jen o hlazení. dělí se na:

  • Aktivity za přítomnosti psa - házení míčkem, schovávání pamlsků, závody, atd.
  • Terapie za přítomnosti psa – provádí se za účasti fyzioterapeuta
  • Edukace - například děti čtou psům knížky, díky psovi poznávají, co znamená pod, nad, vedle, apod.
  • Krizová intervence - canisterapeuti spolupracují se složkami záchranného systému. Pracují tam jako psychická podpora

Accord z Českých hvozdů se věnuje hlavně pohybovým aktivitám. To velmi dobře působí i na děti s problematickým chováním. Podle Karolíny Sedlákové bylo úžasné pozorovat, co dělá chování psa s chováním těchto dětí, jak se dokážou zklidnit a spolupracovat.

U seniorů se díky canisterapii daří udržovat jejich potřeby včetně pohybových aktivit a udržení orientace v prostoru.

„Klient si připraví obojek, vodítko a vyrazíme. Pochodujeme po areálu, pán Accordovi ukazuje, kde co mají. I senioři milují odpovídající pohybové aktivity, soutěžíme například v hodu, závodíme, to si senioři velmi pochvalují,“ popisuje svou práci Karolína Sedláková.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.