Sportovní i společenské retro. Cyklisté z Vysokého Mýta udržují starou tradici

25. září 2021

Stará plášťová kola, dobové oblečení a hlavně spousta legrace. Členové vysokomýtského Spolku českých kolařů cestovatelů si jízdu na starých kolech užívají. Ke sportovním výkonům ale přidávají i dávku recese.     

Ve Vysokém Mýtě se sportu vždy dařilo. Vznikl tam například jeden z prvních tenisových klubů u nás, to už se ale Mýtem proháněli členové Spolku českých kolařů a cestovatelů. Jeho historie začala v roce 1895, některé prameny uvádějí rok 1896. Cyklisté v pumpkách a sakách nebo také dámy v sukních si tehdy oblíbili hlavně výlety na památná místa českých dějin. O pár let později se už ve Vysokém Mýtě konal sjezd kolařů – cestovatelů z celých Čech a Moravy, do města tehdy přijely stovky členů cyklistických spolků.

Impulsem byla historická kronika

Současný Spolek českých kolařů a cestovatelů navazuje hlavně na prvorepublikovou tradici. „Jsme lidi, kteří mají rádi historii, hlavně období první republiky, pohyb, stará kola a tato záliba nás spojuje,“ vysvětluje předseda spolku a ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě Jiří Junek. „Na druhou stranu je potřeba říci, že to bereme tak trochu jako recesi, na starých kolech nezávodíme. Je to pro nás zábava a také společenské setkávání, to je to, proč to děláme.“

Fotografie Spolku českých kolařů a cestovatelů Vysoké Mýto z roku 1906

Vznik novodobého Spolku českých kolařů a cestovatelů jeho první členové slavnostně vyhlásili na festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto v červnu 2007. „K založení spolku mě inspirovala dochovaná kronika našich předchůdců z roku 1928. Díky ní víme, že v tomto období měl spolek 41 členů. Předsedou byl známý vysokomýtský stavitel D. V. Mašek, místopředsedou majitel konfekce Jindřich Švarc, v seznamu členů najdeme například majitele cukrárny Josefa Smékala nebo také zámečníka Jana Skořepu, který kolegům opravoval bicykly.“

Členové Spolku českých kolařů cestovatelů na vysokomýtském nádraíží

„Naši předchůdci si o svých výletech i společenských akcích vedli podrobné zápisy,“ dodává Jiří Junek. „Například právě v roce 1928 spolek podnikl 13 výletů, jeden z nich dokonce vedl až do severovýchodních Čech a trval šest dní. V kronice jsou i takové podrobnosti a informace o tom, kdy začalo pršet, kde se na cestě parta cyklistů roztrhala, kdo se v té které hospodě zdržel a dokonce i grafy, které dokumentují účast na výletech a také členských schůzích.“

Do Přelouče i Litomyšle

Také členové dnešního spolku vysokomýtských kolařů si vedou podrobné zápisy. „Pravdou je, že je nás teď o něco méně, je to proměnlivé, někteří členové odešli, jiní zase přicházejí. V současné době je nás sedm. Naší největší akcí je podzimní Memoriál truhláře Levinského, kdy se vydáváme na trasu dlouhou přes padesát kilometrů,“ říká předseda spolku. Memoriál připomíná příběh cyklisty, který se v roce 1926 vsadil, že dojede z Přelouče do Vysokého Mýta za hodinu. Podle dobových zpráv cestu zvládl ještě dříve, ale na úkor svého života.

Historický snímek vysokomýtského Spolku českých kolařů a cestovatelů z roku 1928

Vysokomýtské cyklisty můžete vídat také při oblíbené akci Lázně ducha v Litomyšli a samozřejmě nemohou chybět u festivalu Sodomkovo Vysoké Mýto. Nezbytnou součástí vybavení každého správného cyklisty je kromě dobového oblečení samozřejmě historické kolo. „Doba se mění, a zatímco před čtrnácti lety se dalo staré kolo ještě sehnat někde ve sběrném dvoře, dnes už spíš jen na burzách a přes internet. Stará historická kola, stejně jako auta nebo motocykly, jsou předmětem sběratelství, jsou to zkrátka veteráni,“ dodává Jiří Junek.  

autor: BRA
Spustit audio

Související