Stále on-line. Normální stav nebo závislost?

Hacker (ilustrační foto).
Hacker (ilustrační foto).

Představte si, že by 24 hodin nešel na celém světě internet. Co všechno by naráz zkolabovalo. Už pětadvacet let jsme na síti. Někteří z nás jsou s ní tak propojení, že se od ní nedokážou odtrhnout. A co vy? Jste závislí na internetu? Téma pro klinického psychologa Jana Bažanta.

Kde není wi-fi je liduprázdno. Připojení jsme v práci, doma, na cestách, vlastně kdekoliv a kdykoliv. Máme tu dokonce nový výraz „smombie“, které vzniklo spojením slov smartphone (chytrý telefon) a zombie. Označují se tak lidé, kteří jsou natolik ponoření při chůzi na ulici do svých telefonů, že nevnímají okolí. V Japonsku pro ně dokonce už mají na chodnících vyhrazený pruh.

Žijeme on-line

Rodiče jen těžko dostávají své děti od počítače. Často jsme svědky, že v kavárně naproti sobě sedí lidé a listují svým mobilním telefonem. Oznámení emailů, SMS a oznámení ze sociálních sítí stále cinkají. Je to normální stav?

„Jedeme na vlně tzv. křivky humbuku. Ta začíná tím, že když se nová technologie objeví, nikdo o ní neví. Potom se to rozšíří mezi populaci a všichni mají nadměrné očekávání, co ta technologie dokáže a vyřeší v našem životě. Další fází je dno deziluze, kdy jsme zklamaní, že to taková bomba zase není,“ říká Jan Bažant s tím, že právě v této fázi se teď nachází starší a střední generace vůči internetu.

Čtěte také

Najednou si uvědomujeme i stinné stránky a překlápíme se do druhého extrému, kdy se nám zdá, že internet je zlo. „Situace se postupně bude stabilizovat. Zmírní se nadměrné očekávání i nechuť a zklamání. Pochopíme, kdy je internet užitečný, kdy zbytečný, ve kterých případech může i škodit,“ vysvětluje Jan Bažant.

Využívání internetu naráží na generační střet

Naše děti v tom mají jasno. V moderních technologiích se orientují rychle. Ovládají je a umí využít. My si nejsme jistí, jak s tím naložit. Podporovat nebo zakázat? „Dospělá generace těžko stanovuje hranice, co už je moc. Nevyzná se v tom, na co všechno je internet a počítač potřeba pro domácí úkoly ze školy. Jestli je to nutné a prospěšné,“ uvádí Jan Bažant s tím, že problém není v mladé generaci, ale v té, co do světa počítačů a internetu naskočila později.

Znáte tenhle vtip? Když chcete svolat rodinu, prostě jenom vypněte Wi-Fi router a vyčkejte v místnosti, ve které se nachází. „Nebo pošlete po chatu hlášku, že se sejdete v kuchyni v pět odpoledne a mohlo by to fungovat taky,“ usmívá se klinický psycholog Jan Bažant s tím, že je to zkrátka generační střet. Jde o dva neprosto rozdílné pohledy na svět.

Závislost na počítačových hrách

Závislost na internetu a moderních technologiích z lékařského hlediska neexistuje. Je to poměrně mladá a neprozkoumaná věc. V souvislosti s počítačem známe pouze závislost na hraní počítačových her, zejména těch on-line.

Blogger, mobilní telefon, počítač, uživatel, IT

„Je to takové chování, kdy kvůli hraní her zanedbává člověk své sociální vztahy, koníčky nebo zaměstnání. Dá se to srovnat s gamblerstvím nebo alkoholismem,“ popisuje Jan Bažant závislé chování.

Když se někdo živí jako profesionální hráč počítačových her, nemůžeme říct, že je závislý. Pokud dokáže počítač vypnout, fungovat ve společnosti, odjet na dovolenou, mít koníčky a rodinu, není problém, aby jinak hrál několik hodin denně počítačovou hru. Splnilo si vaše dítě nebo partner své denní povinnosti a večer hraje? V tom případě to není závislák. „Nemocný, patologický hráč trpí úzkostí a podrážděností nebo dokonce depresemi, když hrát nemůže,“ říká Jan Bažant.

Co se týká surfování po internetu nebo pobytu na sociálních sítích, je to natolik čerstvý fenomén, že ještě neexistují žádná data, o která se můžeme opřít. „Tady opravdu ještě nemůžeme říct, co je a není normální,“ podotýká Jan Bažant.

Od kočárku s tabletem v ruce

Jsou to právě rodiče, kteří určují, kdy a jak se dítě poprvé setká s novými technologiemi. Už tříleté děti se fotí a prohlíží si snímky na chytrém telefonu. Hrají hry na tabletu. Ale někdo jim ty přístroje dal do ruky. Byli to rodiče.

Co si myslíte, že si dítě vybere? Reálné skládání dřevěných kostek nebo těch barevných na počítači, co ještě hrají, tleskají a hýbou se? Ano, raději sáhne po těch elektronických. Vždyť navíc skládání jedním prstem je mnohem snazší.

dítě, počítač, tablet, škola, školka, volný čas,

„Spousta rodičů tablet využije, jak prostředku, jak se nevěnovat dítěti. Ono se zabaví a oni mají od něj klid. Ve věku, kdy je dítě nejsnáze formovatelné, ho naučí hrát si právě tímto způsobem a potom se diví, že ve vyšším věku nechtějí teenageři dělat něco jiného,“ vysvětluje Jan Bažant s tím, že důvodem, proč se lidé upnou na počítač a internet je právě nuda a nedostatečné stimulování v raném dětství. Rodičovství je především o tom, že se svým dětem aktivně věnujeme tváří v tvář.

Mobil jako prodloužená ruka

Kontrolujete si neustále telefon, jestli vám někdo nepíše zprávu nebo email? Každou chvíli se díváte, co je nového na sociální síti? Jste nervózní, když vám někdo hned neodepíše? Máte telefon pořád při ruce a pod kontrolou? Možná je na čase si uvědomit, že se tak vystavujete stresu a zátěži. Zkuste si i vy sami nastavit pravidla a hranice v rámci zachování duševního zdraví.

„Dnes už si jde všechno nastavit. Že vám emaily a upozornění budou chodit jen ve vymezenou dobu,“ říká Jan Bažant. Není naší povinností vyřizovat firemní poštu v deset hodin večer. Někteří nadřízení si to už uvědomují. Nechtějí mít zaměstnance se syndromem vyhoření. „Dohodněte se svým zaměstnavatelem na pravidlech, jak to bude fungovat v praxi,“ doporučuje Jan Bažant.

Vypnout si telefon na dovolené by nemělo být nemožným luxusem, ale naším právem. Naučte se odpočívat. A během dne si odpočněte i od všech těch moderních vymožeností dneška. Prospěje to vaší psychické pohodě.