Stavba nadchodu v Litomyšli bude mít kvůli válce čtvrt roku zpoždění

28. červenec 2022 05:50

Stavba nadchodu přes silnici I/35 v Litomyšli bude mít tři měsíce zpoždění. Bude hotová na podzim, původně to mělo být do konce léta. Stavební firma nemá dostatek materiálu a pracovníků, což způsobil válečný konflikt na Ukrajině.

Nový bezbariérový nadchod povede přes silnici u polikliniky, projekt je nejnákladnější investicí letoška. „Nás komplikace a zdržení výstavby samozřejmě mrzí, ale s tímto konfliktem a s jeho šíří globálních důsledků nikdo nemohl počítat. Prosíme proto veřejnost o pochopení a strpení, chceme všem co nejdříve usnadnit cestu, hlavně starším spoluobčanům, rodičům s kočárky nebo nemocným. Teď pevně doufáme, že nadchod i s výtahem a s vyhlídkou na historické jádro města úspěšně do konce listopadu dostavíme,“ řekl místostarosta Radomil Kašpar (KDU-ČSL).

Vizualizace nového nadchodu s vyhlídkou a výtahem v Litomyšli

I přes zdržení výstavby a zdražování materiálů by se celková částka za nadchod měla pohybovat kolem původně plánovaných 45 milionů korun. Na zhotovení má město ze Státního fondu dopravní infrastruktury přislíbenou dotaci 32 milionů korun.

Čtěte také

Město staví nový nadchod na místě starého z roku 1977, který nechalo zbourat. Odborníci konstatovali, že je ve špatném stavu, jeho oprava by stála desítky milionů korun. Nový nadchod bude tvořit beton, stěny ze skla a uvnitř bude malá vyhlídka na historické jádro Litomyšle.

Podobu nové, subtilnější konstrukce schválili památkáři. Výtah je primárně pro imobilní nebo rodiny s kočárky. Na noc bude zamčený, aby ho neničili vandalové. Zásadním důvodem zdržení prací byl problém s dodávkou oceli kvůli válce na Ukrajině, řekl vedoucí oddělení investic Pavel Kubeš. „Nadchod má vybetonovaný pilíř číslo dva. Na tento pilíř se betonuje deska pro schodiště na cestu ke Smetanovu domu. Dělníci také betonují poslední etáž pilíře, který se nachází u řeky, a opěru u polikliniky. Kromě toho pracovníci v dílně dodavatele firmy svařují ocelovou konstrukci lávky, která bude na stavbu dodána ve dvou kusech,“ dodal Kubeš.

autor: pta | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související