Stihne se český astronaut Aleš Svoboda podívat na ISS? Rok 2029 je na hraně
Vláda oznámila zájem o to, aby do pěti let mělo Česko astronauta, který se reálně podívá do kosmu. Adeptem na tento post je bojový pilot českého letectva Aleš svoboda. Jaké jsou jeho šance na let do vesmíru a k čemu je to dobré?
„Bude to ohromná popularizace vědy jako takové. Nejenom kosmonautiky, létání do vesmíru, ale všech těch vědních oborů, které kolem toho jsou. Ukazuje se nám to i z jiných států, kde se mnohem intenzivněji začaly studovat obory spojené s kosmonautikou a letectvím,“ vysvětluje popularizátor kosmonautiky Milan Halousek.
Aleš Svoboda by ale neletěl jako řádný astronaut Evropské vesmírné agentury (ESA), jejíž členy jsme. „Tohle, o čem se bavíme, je nabídka soukromé společnosti AXIOM Space, která zhruba jednou za rok vyšle do vesmíru kabinu Crew Dragon, ve které sedí čtyři lidé, kteří si to zaplatili. Je to dost peněz, blíží se to zhruba ke dvěma miliardám korun. Vláda slíbila, že se ty peníze pokusí nalézt, ale začíná tu být trochu jiný problém,“ říká Halousek.
Odmítli jsme nabídku
Svoboda by se měl do vesmíru podívat pravděpodobně v roce 2029, tou dobou ale bude Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) na konci své životnosti. „Už někdy kolem roku 2030 bude ISS končit a bude zlikvidována. A v této době už začal být na stanici přetlak lidí a vědců, kteří se tam budou chtít na poslední chvíli dostat. Začínám mít obavy, že na tyto výpravy už nebude moc místa,“ říká se Milan Halousek.
Do vesmíru se náš astronaut mohl podívat už vloni, vláda ale nabídku odmítla. „Tehdy to přišlo ve špatnou dobu, to bylo postavené kolem peněz. Pak se i po tlaku Akademie věd a dalších vzdělávacích organizací povedlo vládě vysvětlit, že je to nejenom o penězích. Peníze vložené do kosmonautiky se 3x až 4x vrátí zpátky, ale v dlouhodobém horizontu. Dostaneme to zpět v tom, že se zvýší vzdělanost českých studentů, kteří třeba půjdou studovat obory spojené s letectvím, ale to nevyčíslíte v tu chvíli finančně, ale až za desítky let.“
Uvězněni na ISS
V současné chvíli na ISS pobývá devět astronautů, dva z nich jsou tam ale oproti plánům mnohem déle. Představitelé NASA minulý čtvrtek uvedli, že nevědí, kdy se posádka kosmické lodi Boeing Starliner vrátí zpátky na Zemi. „Loď se připojila k ISS 6. června, měla tam být devět dní a pak se měla dvojčlenná posádka vrátit zpátky. Stále tam ale je,“ říká Halousek. Technické problémy návrat neumožňují.
Jak dlouho budou astronauti Barry Wilmore a Sunita Williamsová na ISS, nesnědí zásoby jídla a co dělají při čekání na zpáteční let? A proč se lidé chtějí vrátit na Měsíc? Poslechněte si celý rozhovor s popularizátorem kosmonautiky Milanem Halouskem.
Související
-
V NASA je proklepli i astronauti. Čeští studenti uspěli ve světové soutěži
Absolvent Gymnázia Ústí nad Orlicí Viktor Adámek byl součástí skupiny českých středoškoláků ve finále prestižní mezinárodní soutěže Conrad Challenge.
-
Kosmonaut čekatel se jako druhý Remek necítí. Je na to ještě čas
Zájemců bylo přes 22 tisíc. Do záložního týmu astronautů si ale Evropská kosmická agentura vybrala jenom 17 lidí. Mezi nimi je i Čech Aleš Svoboda.
-
Celý život je na Zemi. Ale o vesmíru toho ví skoro jako...
Milan Halousek se narodil v roce prvního úspěšného letu člověka do kosmu. Vesmír mu doslova učaroval. Začal ho studovat a k tomu sbírat podpisy kosmonautů. Ve sbírc...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka