Sůl je nebezpečný zabiják. A Češi solí třikrát více, než by měli

8. prosinec 2014

Nadbytek soli ohrožuje naše zdraví. Možná namítnete, že vy přece příliš nesolíte. Jenomže kvůli skrytým solím dostáváme do svého těla nadměrné dávky, které nám škodí. O tom přišel do Radioporadny Českého rozhlasu Pardubice mluvit MUDr. Marian Šenkeřík, primář dětského oddělení Pardubické krajské nemocnice.

„Je jednoznačně prokázáno, že 80% soli, kterou přijímáme, pochází z polotovarů a konzervovaných potravin. Ale i z potravin, u kterých netušíme, že obsahují sůl jako je třeba pečivo. Pět rohlíků by naplnilo celou naši denní dávku,“ dává příklad Marian Šenkeřík.

Sůl zvyšuje krevní tlak a ten má vliv na onemocnění srdce a cév. Kdo hodně solí koleduje si o infarkt nebo mozkovou mrtvici. Dnes se v ČR odhaduje příjem soli okolo 14-15g soli/osobu a den. Přitom Světová zdravotnická organizace – WHO- doporučuje příjem okolo 5g soli/den!

„Sůl na sebe váže vodu, urychluje aterosklerózu. Ano, jsou to nemoci dospělých. Ale děti si na sůl odmalička zvykají, chtějí ji a má to vážný dopad na jejich zdraví,“ vysvětluje Marian Šenkeřík. Naprostá většina dětské populace tedy dostává více soli, než je doporučeno. Zvýšená dodávka soli vyvolává pocit žízně a u dětí při dnešní oblibě různých nápojů s vysokým obsahem cukru vede ke zvýšené kalorické dodávce a tím k nadváze až obezitě.

Jak se vyhnout soli

Jak se tedy vyvarovat skrytého solení? Existuje obecná rada, která pomůže pohlídat příjem soli do našeho těla.
„Vařte z čerstvých potravin. Když si vytáhnu mrkev ze záhonu na zahradě nebo si ji koupím na farmářském trhu, je čerstvá a má pouze tolik minerálů, kolik si jich vzala z přírody. Neměli bychom používat žádné konzervanty a dochucovadla typu sójové omáčky, kečupy,“ říká Marian Šenkeřík. Hodně soli může být i v minerálních vodách. To si ale můžeme zkontrolovat na etiketě.

Příklady potravin se zvýšeným obsahem soli: šunka, uzeniny, polévky v prášku, čipsy, rohlíky a housky (zvláště posypané ještě navíc solí!), slané tyčinky, mandle, kukuřice, lupínky, řada sýrů (např. balkánský typ, niva, atd.). Také většina nabídek tzv. fast-foodů, které jsou tak oblíbené nejen u dospělých, ale i u dětí, nabízí produkty s vysokým obsahem soli.

Dobrá zpráva

Nadměrný příjem sodíku (natria), který tvoří 40% složení kuchyňské soli, je do určité míry vyvažován zvýšeným příjmem draslíku (kalia). Draslík je obsažen především v zelenině a ovoci, tedy diety typu DASH zvyšují jeho dodávku a současně vedou k nižší kalorické dodávce, snižuje se tak i riziko obezity.

Náš tip: dochuťe si raději jídlo čerstvými bylinkami než solí.

Podrobnosti k tématu najdete také na webové stránce Státního zdravotního ústavu
www.mene-solit.cz.

autor: PRO
Spustit audio