Tenisté v Pardubicích hráli už na konci předminulého století

7. září 2017

Fanoušci bílého sportu momentálně upírají zraky za oceán. Sledují grandslamový turnaj US Open. Inspirativní podívaná to může být taky pro aktivní hráče mimo světový žebříček. Můžou se ledacos přiučit.

„Je důležité sledovat nové trendy, co se v tenise vyvíjí. Hodně se naučíte tím, že okoukáváte. Když vidíme mladého, ambiciózního, velmi dobře hrajícího hráče, který ale kondičně nestačí na mnohem staršího Nadala, je to velká výzva a inspirace i pro naše hráče v klubu. Atletika prostě dneska rozhoduje,“ myslí si pardubický tenisový trenér Jan Čapoun.

Navíc zdůrazňuje, že i velké osobnosti zrají s věkem: „Taky Federer ve svých mladých letech byl velmi impulzivní. Ale asi to souvisí s vývojem osobnosti. Spousta špičkových tenistů prošla bouřlivým mládím. Svým hráčům říkám, aby se nevztekali, ale v koutku duše jsem šťastný, že jim na výkonu záleží. Je to daleko lepší než chybějící bojovnost a soutěživost.“

Baron Artur Kraus byl i tenisovým průkopníkem

Počátky pardubického tenisu musíme hledat někdy v roce 1896. Tehdy baron Artur Kraus postavil u Smilovy ulice první dvorec. Na dávnou historii dnes navazuje TK Pernštýn 1897 Pardubice. Jeho název se mnohokrát měnil. Ale odkaz starý 120 let si v těchto dnech rozhodně připomíná.

Mládež TK Pernštýn 1897 Pardubice

Jak budou podle Čapouna vypadat plánované oslavy? „Hlavní část oslav bude v pátek od 17 hodin v našem tenisovém areálu. Pozvali jsme zástupce Českého tenisového svazu i bývalé členy. Bude to takové mezigenerační setkání. Chystáme výstavu historických fotografií, ohňostroj. Druhý den budou dva turnaje v duchu přátelského tenisového utkání.“

Dorazit by měl taky Adolf Kacovský. Ten kdysi získal titul na Pardubické juniorce, reprezentoval v Davisově poháru. Po emigraci se přemístil do Švýcarska, kde vedl v rozhodujících letech právě legendárního Rogera Federera. „Dal mu mezi jedenácti a čtrnácti lety možnosti, aby se v budoucnu stal světovým hráčem. Pan Kacovský jako náš čestný člen opravdu přislíbil účast na oslavách.“

autor: MAL
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.