Textilka Primona má nového generálního ředitele

20. červen 2002

Ztrátová textilka PRIMONA z České Třebové má nového generálního ředitele. Stal se jím 51etý Zdeněk Diviš. Na postu vystřídal Stanislava Faltýnka, který z funkce odešel v březnu. Diviš přišel do Primony z postu ředitele akciové společnosti PAMELA. Primona se potýká s finančními problémy a její představenstvo dokonce počátkem roku situaci označilo za velmi vážnou. Textilce byly v únoru v nedobrovolné dražbě kvůli jejímu dluhu vydraženy stroje jednoho z provozů. Tyto stroje si teď musí pronajímat.

Textilka ve středu rozhodla, že převede loňskou ztrátu 20,3 miliónu korun na účet neuhrazených ztrát minulých let. Kumulovaná ztráta Primony tak dosahuje téměř 88 procent základního kapitálu, tedy okolo 158 miliónů korun. Textilka vyrábí hlavně košiloviny a pyžamoviny. Loni utržila celkem 252 miliónů korun, tedy meziročně o pět procent méně. Přibližně 86 procent tržeb Primona vytvořila exportem. Nejvíce zboží vyvezla do Itálie, následovaly Německo a Velká Británie. Za nejvýznamnější problém společnosti její vedení označilo výrazný nedostatek financí. Stav pracovníků se v průběhu roku 2001 snížil ze 460 na 391. Primona je součástí koncernu investiční společnosti Prosperita.

primona-příze
autor: pap
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser