Těžaři chtějí vrátit bagry do Mělic, plocha písníků by se zdvojnásobila
Na písečné pláže mělických písníků u Přelouče jezdí v létě tisíce lidí. Jenže teď se někteří obávají toho, že se do těsné blízkosti koupališť nastěhují bagry, rypadla a nákladní auta. Přelouč už proti plánované těžbě štěrkopísku začala sbírat podpisy.
Těžební firma podnikatele Františka Jampílka chce do několika let zalesněnou plochu přeměnit na povrchový důl na písek. Město se obává, že by těžba mohla ohrozit rekreační ráz písníků a zatížit hlukem a nákladní dopravou i obce v okolí.
Rozsáhlý borovicový les nedaleko mělického písníku by měl v budoucnu podle záměrů firmy České štěrkopísky ustoupit těžbě. „To je poslední velký les, který tady máme. Kousek přírody, kam si můžeme dojít na houby,“ říká obyvatel nedalekých Mělic Aleš Kouba, který si těžbu nepřeje. „Pro nás občany je to další velká zátěž v tom, že by tady zase začaly jezdit velká auta s pískem, dneska to máte návěsy, které mají kolem 30 tun.“
Přelouč: územní plán nezměníme
Proti případné těžbě je i přeloučská radnice, stávající starostka Irena Burešová (ODS) tvrdí, že záměr těžební firmy je v rozporu s územním plánem a město ho měnit nehodlá. „Máme v územním plánu tuto lokalitu vyčleněnou jako lokalitu pro oddych a rekreaci. Zdůrazňujeme, že je to lokalita, která je jediná ve městě.“
Interaktivní mapa: Klikněte pro více informací.
Necelé dvě třetiny lesních pozemků na místě možného dobývacího prostoru patří akciové společnosti ovládané těžařem Františkem Jampílkem. Podnikatel je současně jednatelem firmy České štěrkopísky.
Na nesouhlas Přelouče s případnou těžbou reaguje mluvčí Miroslav Mužík. „S městem Přelouč budeme o našem záměru s novým zastupitelstvem určitě jednat. Navržená plocha plánované těžby v ploše celého ložiska štěrkopísku byla pečlivě vybírána a to právě s ohledem na občanskou zástavbu i rekreační středisko a tato plocha je od těchto ploch vzdálená v rozmezí 50 – 200 metrů.“
Podle ministerstva životního prostředí ale o dobývání ložisek štěrkopísku u Mělic zdaleka není rozhodnuto, těžařům zatím chybí kladný posudek o vlivu na životní prostředí, tzv. EIA.
V jaké fázi posudek je, naznačuje mluvčí ministerstva Petra Roubíčková. „Posuzování záměru je zcela v začátku, konkrétně ve fázi kdy byla na ministerstvo životního prostředí předložena dokumentace k záměru a po její kontrole z pohledu formálních náležitostí byl rozesláním na příslušná připomínková místa zahájen proces EIA.“
Podle dokumentů k řízení EIA by jen za jediný rok mohly bagry vytěžit u Mělic 290 tisíc tun materiálu, těžbu písku plánuje firma od roku 2020, a to podobu 18 let
Fakta o plánované těžbě:
- Plocha první etapy: 62 ha
- Celková plocha dobývacího prostoru: 127 ha
- Maximální uvažovaná doba těžby: 18 let
- Mocnost ložiska: 6 m
- 95 % materiálu by vytěžil bagr umístěný na vodě
Související
-
Nové parkoviště má odšpuntovat silnice v okolí mělických písníků
Hodně aut, ale málo odstavných ploch. Přelouč chce zlepšit situaci s parkováním u mělických přírodních koupališť, kam v létě míří stovky návštěvníků z okolí.
-
V Bohdanči se štěrkopísek těžit nebude, slibuje radnice
Lázně Bohdaneč nepovolí těžbu štěrkopísku na svém území. Slibuje to nové vedení radnice. Pískovnu v oblasti Čertoříšský chce otevřít betonárka DITON, a proto před r...
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Brutální a krvavé, takové jsou aktivity jednotky GRU. Nevědělo se, že má i hackovací část, říká Kundra
-
Polsko vydá za únos letadla s Pratasevičem zatykač na tři Bělorusy. Důkazem je nahrávka dispečera Olega
-
Česká reprezentace podlehla v Lize národů Gruzii 1:4. Jediný gól vstřelil Kalvach
-
V současné konkurenci má bronz cenu zlata. Jsem rád, že jsem nevytuhnul, říká plavec Petráček