Tipy na víkend v Pardubickém kraji: Zážitkové batůžky nebo zvířetníkové světlo na obloze

5. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V těchto dnech můžete vidět nad západním obzorem zvířetníkové světlo

Kam o víkendu? Máme pro vás tipy na zajímavé události i výlety. Vyzkoušejte novou cyklistickou trasu ve Svitavách, půjčte si Zážitkový batůžek nebo na obloze pozorujte zvířetníkové světlo.

Členové Bike clubu Svitavy připravili 28kilometrovou trasu pro cyklisty. Dbali přitom na aktuální pravidla, takže při jejím sjíždění budete čistě v přírodě a nepřekročíte hranice svitavského okresu. Organizátoři upozorňují, že polní cesty mohou být blátivé, ale to by vás nemělo odradit od sportu.

Kdo tuto trasu úspěšně zdolá, může na e-mail info@bikesvitavy.cz poslat své jméno, datum výletu, počet sjetých okruhů a třeba i fotku. Výsledky pak zveřejní Bike club na svém webu. Tam najdete také přesnou mapu trasy.

Zážitkové batůžky pro mladé výzkumníky

V městské knihovně v České Třebové připravili Zážitkové batůžky pro děti. Vybrat si můžete ze dvanácti různých témat. Třeba v tom o dinosaurech najdete fosilie, které musíte pomocí štětečků objevit. Pro milovníky ptáků je zase připravený dalekohled a ptáci, které můžete sledovat. Pro výběr batůžku nebo jeho rezervaci se podívejte na webové stránky knihovny.

Na noční obloze svítí zvířetníkové světlo

Zvířetníkové světlo
Je to sluneční světlo rozptýlené na částicích meziplanetární hmoty v rovině Sluneční soustavy. Tyto částice, s rozměry řádově 0,001 - 0,1 mm, pocházejí především z ohonů komet či z drcených meteoritů.

Zhruba hodinu po západu slunce můžete vidět nad západním obzorem zvířetníkové světlo. Upozorňuje na to pardubický astronom Petr Horálek. Je to sluneční světlo rozptýlené na částicích meziplanetární hmoty v rovině Sluneční soustavy.

Vypadají jako stříbřitý kužel světla táhnoucí se od obzoru do výšky až šedesáti stupňů, kde ho doplňuje poměrně vzácný pohled na planetu Mars nedaleko hvězdokupy Plejády v souhvězdí Býka. Ani na jeden úkaz nepotřebujete dalekohled. Nejlépe jsou vidět tam, kde je čistý vzduch a minimální umělé osvětlení.

autor: Barbora Slezáková
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser