Tlačil ji čas i břicho. Spisovatelka další detektivku stihla těsně před porodem
Psaní je pro ni jako relax, jako ventil. Tvořit začala až na mateřské dovolené. Kristýna Trpková se stará o tři malé děti a vydala už stejný počet knížek.
Autorka detektivek ráda s úsměvem opakuje, že po letech doma s dětmi se někde musely projevit vražedné myšlenky. „Nikdy jsem spisovatelkou nechtěla být. Děti byly hodné, měla jsem čas a nevěděla jsem, jak s ním naložit. Pak mě napadlo psaní a najednou mám venku tolik knížek.“
Zázemí fungovalo
Aby ale Kristýna mohla psát, potřebovala hlídání. „Přítel hodně hlídal. Když byl doma, tak jsem mohla pracovat. Vykopala jsem je ven. Mohla jsem pak táhnout třeba den v kuse, když mě to chytlo. První půlrok po narození třetího to bylo ještě v pohodě. Jenom spal a jedl. Ale teď už začal objevovat svět a starší děti přestaly odpoledne spát. Tím mi do toho hodily vidle. Moc toho teď neudělám,“ přiznává.
Čtěte také
Když jí přišly první knížky, měla k nim až mateřský vztah. „Bylo to jako když mi po porodu přivezli děti na pokoj. Přesto po sobě knížky nečtu. Při přípravách na vydání jsem je četla několikrát. Možná za pět let, až zapomenu, o čem to bylo.“
Rodinné poměry měly vliv na rychlost sepsání zatím poslední knihy. Spisovatelce zbýval měsíc do příchodu dalšího potomka a chtěla mít knihu hotovou. „Tlačil mě čas, tlačilo mě břicho. Šlo to samo. Chtěla jsem to stihnout, protože jsem nevěděla, jakou povahu bude dítě mít.“
Nechtěla vyvraždit Holice
Svoji prvotinu Stvůra zasadila Kristýna Trpková do Holic na Pardubicku, které důvěrně zná. Následoval Rozsudek smrti a nejnověji Vesnice. Tam si už ale vymyslela fiktivní vesnici Lipová podle místa u Šluknova, kam jezdí s rodinou na chalupu. „Právě tam jsem dostala nápad na tuhle knížku. Vymyšlená knižní Lipová je ale u Pardubic. Nechtěla jsem s Holicemi dělat Vraždy v Midsomeru,“ podotýká. Kriminální komisařka Laura Linhartová a její kolega Adam Beneš se ale do Holic přece jenom vrátí na jaře 2023, kdy má vyjít kniha Vetřelec.
Autorka si prostředí kriminalistů musela nastudovat. Povedlo se jí to. „Bývalý kriminalista a spisovatel David Urban mi psal recenzi a policejní práce v mé knížce mu připadala velmi autentická. Podobně se vyjadřoval můj tchán, který se z kriminalisty vypracoval na státního zástupce.“
Spisovatelku čekají ještě tři roky na mateřské. „Dál počítám s tím, že se vrátím do práce. Na uživení bez vydávání do zahraničí to úplně není. Ale uvidíme, co se stane za pár let, po dalších knížkách. Třeba to jednou klapne.“
Související
-
Vražedné myšlenky přetavuje do knih. Mladá autorka začala na mateřské psát detektivky
Pár let na mateřské dovolené Kristýnu Trpkovou docela změnilo. I když spisovatelkou nikdy dřív být nechtěla, teď má na kontě dvě knihy. A další rozepsané.
-
Moje básničky leží v šuplíku. Zato kuchařka jde na dračku, říká spisovatelka
Čtenáři momentálně vyhledávají spíše pohodové knihy. Depresivní a náročné čtivo podle spisovatelky Danky Šárkové na odbyt příliš nejde.
-
Abychom mohli psát, vynechávali jsme hodiny ve škole. Přiznávají autoři knihy Ďáblovo zlato
Koncem loňského roku vyšla kniha Ďáblovo zlato, pod kterou jsou podepsaní spolužáci z pardubické univerzity Vojtěch Záleský a Lukáš Štěrovský.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.