Tradiční prosincové obchůzky naše předky bavily i strašily. Lucii ani Ambrože byste si do obýváku nepozvali
Na svatou Barboru vycházely první z prosincových obchůzek. Strašidelně vypadající dívky či ženy zahalené do bílých hábitů s tváří zabílenou moukou procházely domy. Příchod ohlásilo šlehnutí prutu do okna. Vcházely beze slova a zkoušely děti, zda se modlí. Pokud ano, odměňovaly je sladkostí. Pokud ale odhalily hříšníka, bylo zle a dostal našleháno.
„Někde chodí průvod Barborek i dnes, plošné zdržení zvyku ale bohužel vymizelo,“ říká Soňa Krátká z Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.
Svatý Ambrož hned po Mikuláši
Téměř zapomenuty jsou obchůzky svatého Ambrože, který má svátek 7. prosince.
„Vesnici obcházela za soumraku tajemná postava s vysokou čepicí a tvář jí zakrývala rouška. V jedné ruce měl Ambrož uzlík s cukrovinkami, aby přilákal děti, a ve druhé koště polepené papírem, aby je odháněl. I tato obchůzka měla pobavit děti ve vesnici a obohatit tohle adventní postní období,“ popisuje téměř zapomenutý zvyk Soňa Krátká.
Lucie patronkou předení
Svatá Lucie má svátek 13. prosince. V tento den vycházela na obchůzku maskovaná postava Lucka. Nevšímala si dětí, ale měly z ní strach hospodyně. Jako patronka přadlen vyžadovala na svůj svátek pokoj od předení. Jakmile ženy nachytala při práci, pomstila se jim.
V pramenech je tato tradiční obchůzka doložena hojně v 19. století a méně už ve století dvacátém.
Související
-
Upéct vánočku a rukama od těsta pohladit každý strom. Připomínáme staré vánoční tradice
Staré tradice ožily v Radioporadně díky zahradníkovi Františkovi Hlubockému, který se kromě zeminy rád probírá ve starých knihách. Hledá v nich dávno zapomenuté tradice.
-
Zaveďte v rodině nové vánoční tradice, ať mají děti na co navazovat
Jsou lidé, kteří neumí prožívat Vánoce v pohodě a v dobré náladě. Podle vztahového terapeuta Ladislava Hanouska si ale každý může Vánoce užít, pokud se tak rozhodne.
-
Z Oflendy do Evropy. O vánoční ozdoby z našeho kraje je zájem
Oflenda je místní část obce Mrákotín. Na podzim loňského roku tam manželé Šrámkovi otevřeli provoz výroby foukaných vánočních ozdob, Zpřístupnili ho také veřejnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.