U Stéblové vznikne marína, možná i obří písník

6. květen 2014

Nedaleko Pardubic brzy vznikne jachtařské kotviště se zázemím, velkým parkovištěm a kempem. V plánu je navíc spojení dvou písníků a vytvoření veliké vodní plochy. Proti tomu se ale staví vodohospodáři.

Ráj jachtařů

Soukromá firma, která vlastní malý poloostrov, tu chce vybudovat jachtařských klub a k tomu malý kemp: parkoviště, zázemí pro karavany, toalety nebo hřiště na plážový volejbal.

Spojení písníků: 2,5km dlouhá vodní plocha

Ve svých představách zachází ještě dál. Vodní plochu by chtěla rozšířit i o sousední písník Oplatil. Proto už v uplynulých dnech nechala vykácet náletové stromy na hrázi, která oba písníky odděluje. Vznikla by tak vodní plocha o rozloze zhruba 150 hektarů.

Padající listí totiž nepřispívalo ke kvalitě vody. Kdy by hráz mezi oběma písníky mohla zmizet z mapy zatím není jasné. Letos to ale s největší pravděpodobností nebude.

Dva Poslední. Na hrázi, kterou měli v oblibě plavci i rybáři, moc stromů nezbylo

Záměr se nelíbí vodohospodářům. Vodovody a kanalizace Pardubice totiž z písníku Oplatil odebírají vodu pro Pardubice. A to z obou částí. Když je málo vody ve východní, odebírají vodu i ze západní části.

Voda na Hrádku je nejlepší široko daleko

V létě jsou břehy písníku obsypané lidmi z Pardubic i Hradce Králové. Písečné pláže pak lákají k vodě hlavně rodiny s dětmi. Prakticky ideální rekreační oblast ale v současné době kromě občerstvení nenabízí žádné zázemí. Stovky parkujících aut tu v létě stěžují průjezd, protože tu chybí veřejné parkoviště.

Společnost MARINA KEMP STÉBLOVÁ plánuje jachtařský klub postavit částečně za peníze z dotací EU. Marina by měla vzniknout bez ohledu na to, jestli se podaří prosadit propojení písníků nebo ne.

MARINA KEMP STÉBLOVÁ nabídne:
  • parkoviště
  • jachtařský klub
  • kemp pro karavany
  • hřiště pro plážový volejbal
autoři: pta , ZAL
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Zapomeňte na povinnou četbu. Babička potěší v každém věku.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Babička

Babička

Koupit

Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové. Geniální kniha, vše podstatné už zde bylo řečeno.