Udržet maliny v záhonu není snadné. Poradíme, jak si poradit s odnožemi

13. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy List maliníku obecného

Maliny tvoří odnože, které se rozmnožují do prostoru. Při zakládání maliníkového záhonu musíme dbát na to, abychom je udrželi tam, kde je chceme mít.

Maliny a ostružiny vyžadují podobné podmínky. U malin je potřeba si uvědomit, že se jedná o cestovatelské rostliny. Tvoří totiž odnože, které se dostávají do prostoru. Při zakládání malinového záhonu je tak zapotřebí myslet na to, že je musíme udržet tam, kde je chceme mít a zabránit jejich prorůstání mimo vytyčený záhon.

„Bude to rozhodně chtít strhnout travní drn, poctivě zrýpat a ideálně do zeminy zapravit nějaký kompost nebo organickou hmotu, maliník to vždy ocení,“ říká zahradník Pavel Chlouba.

„Těch možností je několik. Buď se to dá udělat tak, že to člověk akceptuje a tím že okolní trávník bude sečený, nikdy se nestane, že záhon se dostane daleko a bude se šířit nekontrolovaně. V případě prorůstání tam, kam nechceme, se dá použít nějaký izolační materiál,“ dodává Chlouba.

Použít lze speciální kořenové zábrany, stavební nopová fólie, zapuštěné obrubníky nebo lino.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová