Ukrajina: Útoků na Romy přibývá. Hlášeny jsou první oběti na životech

9. červenec 2018

Na Ukrajině byly letos zaznamenány dvě desítky útoků na Romy. Poslední dva si vyžádaly i oběti na životech. Na Ukrajině, která má téměř padesát milionů obyvatel, žije podle odhadů čtvrt milionu Romů, drtivá většina ve vyloučených komunitách, zanedbaných osadách a improvizovaných táborech. Na téma se zaměřil Gerhard Hadi:

Romové a příslušníci sexuálních menšin jsou nejčastějšími obětmi útoků ukrajinských radikálů. Na jejich akcích často znějí i antisemitská hesla. Pokračuje romista a terénní výzkumník na Ukrajině Michael Beníšek:

„V posledních několika měsících bylo vůči romským osadám, ve kterých Romové bydlí trvale nebo dočasně, vedeno několik útoků, které měly podobu pogromu. Zpočátku k nim docházelo mimo Zakarpatskou oblast, především ve velkých městech jako Kyjev, Lvov nebo Ternopil. Útoky byly nicméně vedeny vůči Zakarpatským Romům, kteří tradičně migrují kvůli snaze zajistit si obživu do větších ukrajinských měst. Tam pak například v parku nebo v lese založí tábořiště, kde dočasně bydlí a z tohoto místa se pak snaží získat si obživu – třeba sbírají a rozprodávají železo.“

Jaká vládne na Ukrajině nálada mezi samotnými Romy? Měl jste možnost se s nimi setkat a pohovořit s nimi? Mají strach?

„Ano. Já jsem docela překvapený, protože situace tady je úplně jiná, než jakou ji znám z posledních jedenácti let, co sem jezdím. Romové otevřeně hovoří o strachu z budoucnosti, mají strach o život.“

Ukrajinská policie pracuje s hypotézou, že za útoky na Romy stojí mladí lidé zradikalizovaní politickou ideologií. Pokračuje politoložka Edita Stejskalová:

„Maďarsko, Slovensko – to jsou všechno země, které jsou členy Organizace spojených národů, která má za cíl udržet bezpečnost a mezinárodní spolupráci v Evropě. V jejím rámci fungují úřady dohlížející na demokracii a lidská práva. Já jsem překvapená, že OSN nevěnuje tomuto tématu dostatečnou pozornost.“

Nedávno zveřejnily organizace Humane Rights Watch, Freedom House, Amnesty International a Front Line Defenders otevřený dopis adresovaný ukrajinskému ministrovi vnitra Arsenu Avakovovi a generálnímu prokurátorovi Juriji Lucenkovi. Organizace odsoudily zločiny rostoucí z nenávisti na Ukrajině a beztrestnost. Více německý novinář a publicista Markus Pape:

„Je potřeba něco rychle a důsledně udělat. Zatím nevíme, jestli současná vlna násilí je první, nebo zda to trvá už léta a teprve teď si toho všimla média. Celkově se dá říci, že kde je válka a velká bída, tak tam je podhoubí pro rasismus, násilí a tak je spousta lidí na útěku.“

autor: Gerhard Hadi
Spustit audio