Ukrajinským vojákům na frontě pomáhají špičkové puškohledy z Pardubic

9. únor 2023 10:11

Ukrajinští vojáci přímo na frontě používají v boji s ruským agresorem puškohledy z Pardubic. Na východě Čech je vyrábí původně ukrajinská firma, která ale po začátku konfliktu přesídlila do Česka a s pomocí místního investora výrobu obnovila.

Je to už skoro rok, co napadlo Rusko Ukrajinu. Nedlouho po začátku války odešla ze země i jedna z firem vyrábějící špičkové technologie - konkrétně univerzální puškohledy. Zázemí našla v Pardubicích, kam se přestěhovalo i jejích přibližně 30 zaměstnanců s rodinami. Výrobu obnovili a dodávají puškohledy ve velkém zpět do rodné země.

Bleskový přesun výroby

„Začala válka na Ukrajině a náš partner hned první den zavolal, že balí, potřebují pomoc a chtějí rozjet výrobu v Čechách, aby mohli dodávat zpátky na Ukrajinu a pomáhat jejich klukům na frontě. Během tří dnů jsme první členy měli tady a během měsíce zhruba 30 Ukrajinců s rodinami bylo v Čechách a začali jsme s výrobou a dodávkami na Ukrajinu,“ říká Radim Petráš, jeden z majitelů firmy.

„Ta situace byla taková, že co se dalo sbalit během půl hodiny, tak sbalili. Bohužel ta situace byla v prvních dnech tak vyhrocená, že nešlo moc vzít. Nicméně všechno know-how je v hlavách a v počítačích,“ dodává Petráš.

„Tady se pak znovu rozjel celý dodavatelský řetězec – obrábění, výroba desek plošných spojů a tak dále. Chvíli to trvalo, než jsme byli schopní dodat první kamerky zpátky na Ukrajinu, nicméně dnes už běží výroba naplno.“

Puškohled jako počítač a meteostanice

Velkou výhodou je, že stejné puškohledy vyráběla firma v předchozích letech přímo na Ukrajině. Vojáci je tedy znají a umí s nimi pracovat. Díky moderním technologiím je navíc může používat i méně zkušený střelec. Puškohled je totiž vybavený termokamerou a také meteorologickým čidlem. „Měří teplotu, vlhkost a tlak, což je důležité pro počítání balistické křivky,“ říká Radim Petráš.

Do puškohledu je nejdřív potřeba nahrát údaje o zbrani, jako je například délka hlavně, kalibr nebo úsťová rychlost munice a pak stačí naměřit vzdálenost k cíli. „Kamera automaticky spočítá balistickou křivku a posune křížek vevnitř tak, aby se střílelo stále na křížek. Nemusí se dělat žádný náměr, odměr tak, aby s tím i méně zkušený sniper mohl střílet velmi přesně,“ vysvětluje Petráš.

Největší vyráběný puškohled má termovizi na vypočítání balistické křivky

Jak se staví Ukrajinci k možnosti, že mohli pokračovat ve své práci i v jiné zemi, přibližuje projektovým manažer Tomáš Sedláček: „Je to baví, je to tým skvělých, snaživých a pracovitých lidí, kteří se ocitli v novém prostředí. Snažíme se jim pomoci, aby měli vhodné podmínky pro práci i tady.“

Ukrajinské zaměstnance velmi motivuje i to, že výrobky posílají zpátky domů. Mluvit s Českým rozhlasem z bezpečnostních důvodů ale nechtěli. Ze stejných důvodů nebudeme ani blíže specifikovat místo, kde firma sídlí. Jisté je jedno. Aktuálně společnost dodává přímo na frontu nižší stovky špičkových puškohledů měsíčně.

Spustit audio

Související