Ukrajinským vojákům na frontě pomáhají špičkové puškohledy z Pardubic
Ukrajinští vojáci přímo na frontě používají v boji s ruským agresorem puškohledy z Pardubic. Na východě Čech je vyrábí původně ukrajinská firma, která ale po začátku konfliktu přesídlila do Česka a s pomocí místního investora výrobu obnovila.
Je to už skoro rok, co napadlo Rusko Ukrajinu. Nedlouho po začátku války odešla ze země i jedna z firem vyrábějící špičkové technologie - konkrétně univerzální puškohledy. Zázemí našla v Pardubicích, kam se přestěhovalo i jejích přibližně 30 zaměstnanců s rodinami. Výrobu obnovili a dodávají puškohledy ve velkém zpět do rodné země.
Bleskový přesun výroby
„Začala válka na Ukrajině a náš partner hned první den zavolal, že balí, potřebují pomoc a chtějí rozjet výrobu v Čechách, aby mohli dodávat zpátky na Ukrajinu a pomáhat jejich klukům na frontě. Během tří dnů jsme první členy měli tady a během měsíce zhruba 30 Ukrajinců s rodinami bylo v Čechách a začali jsme s výrobou a dodávkami na Ukrajinu,“ říká Radim Petráš, jeden z majitelů firmy.
„Ta situace byla taková, že co se dalo sbalit během půl hodiny, tak sbalili. Bohužel ta situace byla v prvních dnech tak vyhrocená, že nešlo moc vzít. Nicméně všechno know-how je v hlavách a v počítačích,“ dodává Petráš.
„Tady se pak znovu rozjel celý dodavatelský řetězec – obrábění, výroba desek plošných spojů a tak dále. Chvíli to trvalo, než jsme byli schopní dodat první kamerky zpátky na Ukrajinu, nicméně dnes už běží výroba naplno.“
Puškohled jako počítač a meteostanice
Velkou výhodou je, že stejné puškohledy vyráběla firma v předchozích letech přímo na Ukrajině. Vojáci je tedy znají a umí s nimi pracovat. Díky moderním technologiím je navíc může používat i méně zkušený střelec. Puškohled je totiž vybavený termokamerou a také meteorologickým čidlem. „Měří teplotu, vlhkost a tlak, což je důležité pro počítání balistické křivky,“ říká Radim Petráš.
Do puškohledu je nejdřív potřeba nahrát údaje o zbrani, jako je například délka hlavně, kalibr nebo úsťová rychlost munice a pak stačí naměřit vzdálenost k cíli. „Kamera automaticky spočítá balistickou křivku a posune křížek vevnitř tak, aby se střílelo stále na křížek. Nemusí se dělat žádný náměr, odměr tak, aby s tím i méně zkušený sniper mohl střílet velmi přesně,“ vysvětluje Petráš.
Jak se staví Ukrajinci k možnosti, že mohli pokračovat ve své práci i v jiné zemi, přibližuje projektovým manažer Tomáš Sedláček: „Je to baví, je to tým skvělých, snaživých a pracovitých lidí, kteří se ocitli v novém prostředí. Snažíme se jim pomoci, aby měli vhodné podmínky pro práci i tady.“
Ukrajinské zaměstnance velmi motivuje i to, že výrobky posílají zpátky domů. Mluvit s Českým rozhlasem z bezpečnostních důvodů ale nechtěli. Ze stejných důvodů nebudeme ani blíže specifikovat místo, kde firma sídlí. Jisté je jedno. Aktuálně společnost dodává přímo na frontu nižší stovky špičkových puškohledů měsíčně.
Související
-
Záchranářem do morku kostí. Dobrovolník od února pendluje sanitkou na Ukrajinu
Jan Doucha z Lokalizačního záchranného sboru ČR jel za poslední tři měsíce devatenáctkrát na Ukrajinu. Z tamních přeplněných nemocnic přivezl několik desítek pacientů.
-
Na Ukrajině ho trefily šrapnely z granátu. Přesto jde Čech do války znovu
Boje trvají už skoro rok. Dobrovolně a na vlastní pěst se do nich zapojují taky někteří Češi. Mezi nimi i učitel Milan Švrčina.
-
Dobrovolně do maskáčů. Válka na Ukrajině nastartovala obrovský zájem o aktivní zálohy
Do aktivních záloh se hlásí stovky zájemců. Válka na Ukrajině pro spoustu lidí znamenala rozhodnutí obléknout uniformu. Stejnou zkušenost mají i chrudimští výsadkáři.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Z civilní rozvědky odešli zkušení špioni. Nastoupili do vlivné zbrojařské firmy
-
‚Otevřela se cesta ke korupci.‘ Prošlo zvýšení limitů pro malé zakázky, transparentnost se ale neposílí
-
Reforma výuky matematiky. Více slovních úloh, geometrie, ale také větší nároky na učitele
-
‚Vidím v tom papalášství.‘ Reportér popsal, jak se v Praze rozdělovaly karty pro parkování zdarma