Urodilo se vám? Zkuste ochutnat Jahodový tartar s jogurtem

Červen je tradičně měsícem jahod. Šťavnaté rudé plody pěkně zrají na zahrádkách, případně na polích. Jahody jsou bohatým zdrojem vitamínů A, B, C, E a minerálních látek. Na ovoce obsahují překvapivě mnoho vláknin a naopak velice málo přírodního cukru. A tak v době čerstvých jahod určitě vyzkoušejte báječnou dobrotu.

Na přípravu potřebujete: 300 g čerstvých jahod, 50 g moučkového cukru, několik mátových lístků, 300 ml bílého jogurtu, 2 lžíce medu, 15 g želatiny.

Do bílého jogurtu pokojové teploty vmíchejte med a želatinu rozpuštěnou v trošce horké vody nebo mléka a hned vše nalijte do tvořítka a nechte ztuhnout v lednici.

Čerstvé, čisté jahody nakrájejte na drobnější kousky, posypte moučkovým cukrem, přidejte nasekanou mátu, promíchejte a nechte chvilku odležet v lednici.

Na vrstvu jahodového tartaru vkládejte ztužený jogurt, případně doplňte ušlehanou smetanou a mátovými lístky.

Dobrou chuť!

Jahody jsou velice zdravé ovoce výtečné chuti a jsou často nazývány královským ovocem

Ovšem historie jahodníku je mnohem starší, než sama královská monarchie. Archeologové zjistili, že již člověk z doby kamenné mlsal planě rostoucí jahody. První dochované zprávy o jahodách a hlavně o jejich léčebných účincích pocházejí od věhlasného řeckého lékaře Hippokrata a již ve starém Římě byly jahody pěstovány jako lahůdkové ovoce.

Jahody

Ve středověku brzy přišli jahodám na chuť mlsní mnichové, kteří je pěstovali v klášterních zahradách. Krásné, červené plody však nesměly chybět ani na zámeckých hostinách nejprve v Anglii, Belgii, Francii a nakonec i u nás.

autor: Zdeňka Kabourková

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.