Urychluje hojení a je dobrá na oděrky. Jak si doma vyrobit měsíčkovou mast?

14. prosinec 2023

Domácí měsíčková mast je výborný pomocník na menší oděrky a odřeniny a lehčí formy popálenin. Ulevuje od bolesti a zároveň mnohonásobně urychlí hojení.

Ideální je příprava z vepřového sádla, které se nejlépe vstřebává do kůže. Nebo ho můžete nahradit olivovým olejem.

Co budete na výrobu potřebovat?

  • 250 g vepřového sádla
  • 2 větší hrsti celých čerstvých květů měsíčku

Nejdřív si v hlubším hrnci rozehřejte sádlo, stáhněte plamen a velmi zlehka v tuku prohřejte květy – stačí asi 3 minuty. Poté hrnec odstavíme a jeho obsah necháme uležet do druhého dne, aby se všechny látky z měsíčku dostaly do tuku. Druhý den směs mírně zahřejeme a propasírujeme do čisté nádoby. Poté ještě jednou přelijeme přes čisté plátýnko a můžeme měsíčkovou mastí plnit čisté nádoby od krémů.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.