V Chrudimi se rodí úderná pěst české armády. Výsadkový pluk bude mít přes tisíc vojáků

Do hornatého okresu Azra (Afghánistán) se vojáci dostávají pouze vrtulníkem (Ivo Zelinka vlevo)

Nová střelnice, parkoviště nebo sportovní hala. V Chrudimi začíná přestavba kasáren, které se výrazně zvětší. Výsadkový prapor se postupně rozšíří na pluk. Další vojáci budou potřebovat nové bydlení, sklady zbraní a techniky a vůbec všechno, co k výcviku potřebují. Proměna kasáren bude stát stovky milionů korun.

Anexe Krymu, konflikt na východní Ukrajině, migrační krize. Radikální změna bezpečnostního prostředí vyžaduje adekvátní změny v úkolech a struktuře ozbrojených sil. Tak zní oficiální stanovisko armády. Výsadkový pluk se má stát hlavní silou okamžité reakce. To znamená, že když zazvoní telefon, několik stovek výsadkářů se zvedne a do několika hodin bude schopná vyrazit prakticky kamkoli.

K tomu ale budou potřebovat zázemí. Armáda chce v Chrudimi místo současných sedmi hektarů dvanáct. Zvětší se plocha cvičiště, ubytoven i parkovišť. Co je v plánu na nich postavit, popsal velitel organizačního jádra výsadkového pluku Ivo Zelinka. „Novou budovu štábu, nový multisklad, částečné rozšíření leteckého hangáru, výstavba nové moderní tunelové střelnice.“

Výsadkáři chtějí v Chrudimi postavit novou budovu štábu, nový multisklad, rozšířit letecký hangár, postavit novou tunelovou střelnici

Úpravy začnou ještě letos. První etapa potrvá tři roky a bude stát 220 milionů korun. Tím ale proměna kasáren neskončí.  V plánech nechybí ani nová sportoviště, která by neměla sloužit jen vojákům, říká Ivo Zelinka. „Na letišti plánujeme dvě sportoviště, která by byla využitelná i pro veřejnost, a to atletický ovál a multifunkční sportovní halu.“ Mimo pracovní dobu vojáků by ji mohl využívat i ten, kdo nenosí uniformu. A na mapě je třeba i výsadkové muzeum. To by mělo stát naproti letišti a bude volně přístupné.

Komanda, drony, vlastní chirurgové

Síla současného praporu je v české armádě až 800 lidí, posádka je aktuálně zaplněná z víc než devadesáti procent. Po rozšíření na pluk by počet mužů a žen měl být dvojnásobný. Vítaní jsou střelci, řidiči i kuchaři. Náborové tempo je až sto červených baretů ročně.

Samotný pluk vznikne v říjnu příštího roku. Z rot se stanou komanda, přibyde vlastní chirurgický tým, středisko zbraní. A nejlepší dostanou to nejlepší. Třeba i drony. „Jednotka už teď využívá drony s maximálním dosahem 5 – 15 kilometrů. Výsadkový pluk bude mít stroje v kategorii do dvaceti kilogramů s dosahem kolem 50 kilometrů,“ říká Ivo Zelinka.

Výsadkáři z 43. výsadkového praporu v Chrudimi při cvičení

Stovky nových vojáků můžou ale znamenat i nápor na některé služby. Podle starosty Chrudimi Františka Pilného (ANO) proto budou nutné i některé další změny. „V tuto chvíli už jsem zadal zpracovat plán jak rozšířit naše mateřské a základní školy. Celkem bez problémů víme, že můžeme rozšířit o čtyřicet až šedesát dětí jak v mateřských, tak základních školách. Pokud by to navýšení mělo být vyšší, tak přijde na řadu zvětšení třeba o patro základní školy, rozšíření o půdní vestavbu a podobně. A třeba je na stole i varianta výstavba menší mateřské školy,“ popsal přípravy starosta Pilný.

Sám ale rozšíření vojenské posádky vítá. „Dojde k navýšení počtu obyvatel města, zvýší se tady kupní síla, spolupráce s armádou byla i v minulosti na velice dobré úrovni, takže si myslím, že to je jenom přínosem pro město,“ vypočítává výhody.

Nový výsadkový pluk by měl být kompletně připravený v roce 2026.

Spustit audio

Související