V muzeu v Litomyšli objevíte kouzlo starých panenek a dobových pokojíčků pro panenky

Tato ložnice je věrnou miniaturou dobového vybavení ze 40. let minulého století
Tato ložnice je věrnou miniaturou dobového vybavení ze 40. let minulého století

Sběratelka Dobromila Filová z Litomyšle v Pardubickém kraji vlastní největší kolekci domečků pro panenky v celé České republice. A protože se jí postupem času domů už nevešly, založila muzeum. Našli byste ho na Zámeckém návrší, nedaleko renesančního zámku.  

Muzeum domečků, panenek a hraček vůbec vzniklo v Litomyšli před pěti lety. Nachází se v přízemních prostorách historického domu v Jiráskově ulici, naproti zámecké jízdárně. V šesti expozicích je v něm k vidění víc než 150 různých domečků a pokojíčků pro panenky. Od zámeckých interiérů přes selské kuchyně, školní třídy, farmy i obchůdky. Mezi nimi vás určitě upoutá parfumerie s originálními lahvičkami vůní, malé květinářství, hodinářství nebo pekařství.

V muzeu nechybí ani miniaturní městské tržiště nebo dokonce obrazová galerie. A pokud byste si chtěli opravdu detailně prohlédnout všechny historické panenky, zvládli byste to nejspíš jen stěží. V muzeu jich totiž Dobromila Filová vystavuje více než 1500, od panenek s keramickou hlavičkou až po historické Barbie. Výstava nabízí ale i něco pro kluky, staré modely železnic nebo autíčka.

Panenky sbírá odmalička

Dobromila Filová z Litomyšle vystudovala medicínu, a protože měla vždycky blízko k dětem, zvolila si dráhu pediatričky. Sběratelská vášeň ji provází po celý život, panenky začala sbírat už v dětství. „Nikdy jsem žádnou panenku nerozbila a nevyhodila, pravda, pokud mi ji nerozbili mí čtyři sourozenci,“ říká s úsměvem Dobromila Filová. „Panenky sbírám od dětských let, ale pokojíčky a domečky, ty jsem jako malá doma neměla. Začala jsem je vlastně sbírat až před dvanácti lety,“ dodává sběratelka.

Dobromila Filová původně shromažďovala panenky jako suvenýry, sháněla je i na svých cestách v zahraničí. „V mém muzeu najdou návštěvníci třeba i nemocniční pokojíček. Ten jsem zařídila podle prostor nemocnice v jednom městě v Alžírsku, kde jsem jako lékařka působila několik let. Pokojíček jsem dala dohromady sama, nábytek ale nevyrábím, hračky jen opravuji, když to potřebují,“ doplňuje sběratelka.

Plechová kuchyně i celý zámek

Rozsah kolekce historických domečků a pokojíčků Dobromily Filové nemá v Česku obdoby. Mezi nejstarší exponáty patří dobový interiér kuchyně se zařízením, která je vyrobená z plechu. „Pochází z roku 1848 a je to tzv. norimberská kuchyně. Je to vlastně podoba skutečné kuchyně a jejího vybavení, tak, jak se tenkrát vyráběly,“ upřesňuje sběratelka. V Norimberku bývala velká továrna na hračky, průmyslová produkce tam začala okolo roku 1880, ale ruční výroba má tradici daleko starší. Norimberská kuchyně patří vůbec k tomu nejstaršímu, co v expozici Muzea domečků, panenek a hraček uvidíte.

Velmi cenný je také rozměrný model zámku z roku 1905, který nabízí pohled do sálu na tančící postavy nebo další zámecké interiéry ze začátku minulého století. „Jsou to napodobeniny vybavení zámeckých pokojů, případně interiérů domovů lidí z horních vrstev. Tyto pokojíčky hrály velkou roli v oblasti výchovy. Měly mladé slečny připravovat na život. Ukazovaly třeba, jak a kdo má správně servírovat, proto v pokojících nechyběly ani postavičky služek, někdy pod dohledem šlechtičen,“ vysvětluje sběratelka.

Expozice je výjimečná nejen z pohledu toho, jak a s čím si děti kdysi hrály, ale také ji ocení milovníci designu. Historické pokojíky jsou totiž přesnými kopiemi dobového vybavení. V expozici tak například uvidíte, jak vypadala prvorepubliková kuchyně nebo ložnice s nábytkem z leštěného ořechu ze čtyřicátých let minulého století.   

Muzeum je otevřené od dubna do října, mimo sezónu po telefonické dohodě. Podrobnější informace o otevírací době najdete na internetové stránce http://www.muzeum-domecku-panenek.cz/.