V Noříně na Orlickoústecku již likvidují drůbež na farmě
Do Nořína na Orlickoústecku se sjíždějí složky, které budou likvidovat drůbež na farmě. V Zemědělském družstvu Zálší nedaleko Tisové, byl dnes veterináři zjištěn vir ptačí chřipky H5N1. Veterinární správa proto vyhlásila ochranné tříkilometrové a také desetikilometrové pásmo zvýšeného dozoru. Pro občany to znamená, že musí sledovat zdravotní stav domácí drůbeže, nepřesouvat drůbež ani produkty chovu a nepořádat výstavy. V desetikilometrové zóně se nacházejí i tři obce z Královéhradeckého kraje. Uzavřeny byly příjezdové komunikace do obce. Co se děje přímo na místě, už Českému rozhlasu Pardubice prozradila mluvčí hasičů Vendula Horáková.
"Na místo se sjíždějí veterináři, hasiči i vojáci, kteří budou od dnešní dvacáté hodiny provádět průběžně přes noc likvidaci nakažené drůbeže. Jedná se přibližně o 27 800 kusů drůbeže. Z dvoupatrového objektu bude drůbež vynesena do připravených zamořených kontejnerů oxidem uhličitým, který ptactvo usmrtí. Nedaleko Nořína byl také zřízen štáb velitele zásahu, který bude celý zásah řídit. Postavena bude opět dekontaminační zóna, kterou musí procházet zasahující složky i technika, která bude projíždět nebezpečnou zónou."
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Sociolog: Životní úroveň se od roku 2021 v průměru zlepšila. Za průměrem se ale skrývají různé příběhy
-
Novinář Wollner omluvu nevysoudil. Tvrzení o šikaně a ‚mňoukání‘ mají podle soudu pravdivý základ
-
Český rozhlas a Česká televize vyhlásily výstražnou stávku. Projeví se také ve vysílání
-
Kam patříte na mapě svobody slova? Vyzkoušejte si kalkulačku