V pěti letech by dítě mělo mluvit jako dospělák. Pokud výslovnost pokulhává, je nejvyšší čas to řešit
Duben je časem zápisů předškoláků do prvních tříd. Děti by měly být připravené na školu i z hlediska správné výslovnosti. A to se podle logopedky Markéty Salavcové ze Základní školy a praktické školy Svítání ne vždy daří.
„Rodiče sice slyší, že dítě neumí dobře vyslovovat, přesto vyčkávají a myslí si, že nejtěžší hlásky L, R a Ř jejich dětem přece jen naskočí. A ono se to nevede,“ říká logopedka a dodává, že babičky mají jednu skvělou vlastnost. Díky tomu, že mají na děti dostatek času, odhalí jejich špatnou výslovnost včas.
Když dítě neumí L, nenaučí se ani R a Ř
Některé hlásky je vhodné řešit ve čtyřech letech dítěte. Jsou to hlásky K, T, Ť, Ď, Ň. Ve čtyřech a půl až pěti letech by mělo dítě používat správně všechny hlásky a mluvit stejně jako dospělí lidé, žádné šišlání. Pokud to tak není, je čas s tím něco dělat. Pokud dítě neumí písmeno L, nenaučí se ani R a Ř. Vše je spojeno se správným pohybem jazyka. Logopedi si s dětmi velmi snadno poradí a formou hry rozhýbou jazyk, jehož pohyb je základem správné výslovnosti.
„Děti samozřejmě nejvíc baví, když mají například slíznout marmeládu umístěnou na horní ret a podobně, usmívá se Markéta Salavcová.
Příčinou špatné výslovnosti může být uzdička pod jazykem. „Skutečně, jedním z důvodů špatné výslovnosti dítěte může být krátká uzdička pod jazykem. Na novorozeneckém oddělení dnes už odborně školení lidé sledují, jestli se děti narodily s přirostlým jazýčkem. Když dítě vyplázne jazyk a není schopné z něj udělat špičku, vidíte tam místo toho takové srdíčko, už je to potřeba řešit. Někdy stačí cvičení, jindy je to potřeba řešit problém chirurgicky,“ vysvětluje logopedka.
Kde se v Pardubicích dají sehnat unikátní logopedické hry vytvořené logopedkami ze Základní školy a praktické školy Svítání? Poslechněte si v záznamu pořadu.
Související
-
Nepodceňujte vady řeči u předškoláků. Můžou jim zničit pracovní kariéru
Mluvení se nám promítá do kvality života. Co se stane, když nevěnujete pozornost vývoji řeči u svých dětí v předškolním věku? První problémy je potkají hned v první třídě.
-
Malé děti se málo hýbají, proto chodí k zápisu s opožděným vývojem řeči
Stále více prvňáčků má vady řeči. V důsledku toho jsou neúspěšní ve školní docházce. Kde jsou příčiny a jak je odstranit? Téma pro rozhlasovou Radiporadnu a logoped...
-
Uspěchaná doba ničí naši schopnost mluvit. Stav řeči u...
Stále více prvňáčků velmi špatně mluví. Odhalují to zápisy do prvních tříd. Proč tomu tak je a co s tím? O tom v Radioporadně mluvila klinická logopedka Renáta Couf...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.