V Třebosicích našli 6000 let starého kozla. Dali ho na obecní znak

27. září 2015

Když pardubičtí archeologové vykopali ze země pradávnou figurku kozlíka z pálené hlíny, netušili, že se dílo pravěkého umělce stane pýchou obce Třebosice. Místním patriotům se pravěká plastika zalíbila natolik, že ji se svolením odborné parlamentní komise umístili na obecní znak i prapor.

„Když to tady našli, tak to tady asi má být. Nedá se nic dělat. Je to zvláštní, ale líbí se nám to,“ pochvaluje si rohatého kozla coby nový symbol obce paní Jirásková.

Hliněná figurka kozlíka je stará 6 000 let. „Ve střední Evropě pro ni zatím nemáme žádnou obdobu,“ tvrdí archeoložka východočeského muzea Kristýna Bulvová.

Čtěte také

„Člověk se stal člověkem díky ovcím a kozám, když to trochu přeženu, protože jsou první domestikovaná zvířata spolu se psem. To, že on vytvořil plastiku kozla, tak to vytvořil proto, že ten kozel byl pro něj symbol plodnosti, symbol zachování života, zachování rodu. My se tím spojujeme s touto tradicí a odkazem a vážíme si toho,“ vysvětluje starosta Jan Václavík.

Figurka kozlíka z mladší doby kamenné

A dodává: „Opravdu to je jedinečné. Na spoustě znaků se motivy objevují, ale toto je jenom u nás. Místním jsme vysvětlili, proč právě kozel. Máme teď zpětnou vazbu, že se to líbí čím dál víc.“

Místní se s novým symbolem ztotožnili velmi rychle možná i proto, že se kozlík tak trochu šibalsky usmívá.

autor: wol
Spustit audio