Vánočka je symbolem Vánoc i lidských hodnot. Víte, co znamená každý z devíti jejích pramenů?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vánočka z osmi pramenů

Zítra je Štědrý den a my jsme se ještě nebavili o vánočce, dalším krásném symbolu Vánoc. Její historie sahá až do 16. století, kdy ji mohli péct jenom mistři cechu pekařského.

Do běžných domácností se dostala až o 200 let později. A nepekla se jenom jedna, pekla se každému členu rodiny. Její příprava měla přísná pravidla.

Hospodyně na sobě musela mít bílou zástěru a na hlavě šátek. Po celou dobu také nesměla promluvit, zato mohla skákat do výšky. To aby těsto dobře vyběhlo. Do těsta se přidávaly mandle, rozinky nebo jiné sušené ovoce a zapékala se pověstná mince, která nálezci přinášela zdraví, štěstí a bohatství.

Vánočka se pekla na tři patra z devíti pramenů. Spodní 4 prameny představují zemi, slunce, vodu a vzduch. Prostřední 3 prameny symbolizují rozum, vůli a cit. A na samotném vrchu je ve 2 pramenech spletena láska a vědění. Každá rodina má na vánočku svůj recept a je nejvyšší čas jej zase po roce najít.

autor: Iva Hüttnerová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová