Vánoční dobroty s chutí, lehkostí a trochu jinak

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Táňa Řeháková s vlastnoručně upečenými chleby

Vaření a pečení je velkým koníčkem Táni Řehákové z České Třebové. Na jaře vydala knihu S díky paní Dobromile, ve které ctí tradiční českou kuchyni. Snaží se ji ale trochu odlehčit surovinami, které naše prababičky ještě neměly k dispozici. Vychutnejte si její ořechový chléb vhodný i na jednohubky nebo vánočku z kvásku.

Ořechový chléb v srnčím hřbetu

Potřebujete:
5 vajec ( oddělit bílky, osolit a udělat sníh) 10 dkg mandlové mouky, 10 dkg nasekaných různých oříšků (vlašské, dýňová mouka, sezam, chia semínka atd.) 20 dkg dvacetiprocentní cihly, lžička mletého kmínu, lžička sezamového oleje, půl prášku do pečiva.

Postup:
Všechny přísady smícháme, na závěr přidáme našlehaný sníh. Pečeme na 200°C v silikonovém srnčím hřbetu.

Vychladlý chléb můžeme použít jako běžný chléb bez klasické mouky, chuťovku k vínu nebo udělat chlebíčky, které mají zaručeně originální chuť, a jsou skvělé pro různé příležitosti.

Vánočka se špaldovou moukou a kváskem

Potřebujete:
2 lžíce žitného kvásku (stejného, jako se používá na chleba),  100 g celozrnné špaldové mouky, 150 ml vody, 400 g jemné špaldové mouky, 0,2 l mléka, 100 g másla, může být i trochu sádla, půl středové části vanilkového lusku, 1 žloutek, citronová kůra, špetka soli, 50 g nasekaných vlašských ořechů a 50g rozinek naložených v rumu

Postup:
Žitný kvásek smícháme s moukou a přidáme vodu. Proces trvá podle teploty v místnosti i šest hodin, ale rozkvas by měl zvětšit dvakrát svůj objem.

Do celého rozkvasu přidáme 400 g jemné špaldové mouky, 0,2 l mléka, 100 g másla ( můžeme přidat i lžičku sádla), půl středové části vanilkového lusku, 1 žloutek, citronovou kůru a špetku soli. Zaděláme hladké těsto tak, aby se nelepilo na stěny nádoby a na závěr přidáme do těsta 50 g nasekaných vlašských ořechů a 50g rozinek naložených v rumu.

Těsto necháme asi dvě hodiny kynout, rozdělíme na části a upleteme vánočku. Zafixujeme propíchnutím špejlemi a necháme na plechu s pečícím papírem ještě hodinu kynout. Vánočku překryjeme i na povrchu pečicím papírem nebo je možné péct ji jako chleba v litinovém pekáči na 200°C asi 20 minut.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související