Vánoční osvětlení za statisíce? Ne. V Proseči ho začali za pár korun vyrábět sami

21. listopad 2019 11:30
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vánoční osvětlení začali v Proseči vyrábět sami, ušetřili tak statisíce

Jak udělat město na Vánoce hezčí a neutratit moc peněz? V Proseči na Chrudimsku na to jdou přes dílnu. Vánoční výzdobu si tam začali vyrábět sami. Ušetří tak statisíce korun.

„Nejdřív jsme nechali vyrobit hliníkové konstrukce, potom byli na to nainstalovaní světelní hadi, řetěz, který se skládá z teplé a studené bílé barvy. Teplé tam jsou zhruba tři metry a studené devět metrů.“ Prosečský místostarosta Miloslav Hurych popisuje, jak se taková vánoční ozdoba na pouliční lampu dává dohromady.

Metrové vločky vlastní výroby

S výrobou pomáhají čtyři lidé a jejich práce bude zdobit 35 stožárů. „Rám o rozměru 1x1 metr bude zdobit čtvrtvločka. Váží to asi dvě tři kila,“ říká starosta Proseče Jan Macháček.

Vánoční osvětlení začali v Proseči vyrábět sami, z hliníkové konstrukce a světelného hada vznikají metrové vločky

Starosta Proseče Jan Macháček (STAN) vysvětluje, že vlastnoruční výroba ozdob měla dva hlavní důvody - zkrášlit město a ušetřit. A to dost vysokou částku. „Jedna vánoční ozdoba, pokud bychom ji koupili, přesáhne cenou deset tisíc korun. Pokud spočítáme veškeré náklady, které byly spojeny s naší výrobou, tak se vejdeme do tří tisíc korun.“

Zářící vločky si lidé prohlédnou už příští týden. Tím ale výroba ozdob nekončí, v Proseči by rádi další prvky obměnili a zkusili vyrobit sérii nových prvků. Vlastnoručně vyráběné vločky budou zdobit cesty k náměstí a centrum města.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy