Ve Chvaleticích na konci roku zavře ordinaci jediný dětský lékař

9. listopad 2017 15:15

Třítisícové Chvaletice na Pardubicku zatím nesehnaly náhradu za dosluhující dětské lékaře, na konci roku zavře ordinaci a město tak bude bez jediného pediatra.

Pacientům v Pardubickém kraji ale zatím nedostatek praktických lékařů nehrozí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví, podle kterých ke konci letošního roku zavřou svoje praxe bez náhrady pouze dva doktoři. Jeden pro dospělé a druhý pro děti a dorost. O jediného dětského lékaře nejspíš přijdou právě malí pacienti z Chvaletic na Pardubicku, tamní radnice zatím nesehnala jeho nástupce.

Chvaletická dětská lékařka Zdenka Tyralíková potvrdila, že za sebe náhradu doteď nesehnala a nedaří se to ani chvaletické radnici, jak přiznala nezávislá starostka Blanka Zaklová. Radnice přitom zájemcům nabízí určité benefity, např. prostory pro ordinaci a taky městský byt a garáž. Nikdo se ale už delší dobu nehlásí.  Dětská lékařka Tyralíková je v důchodovém věku a jak řekla agentuře ČTK, kvůli elektronickým receptům si nechce komplikovat život a praxí ukončí.

Děti musí za lékařem do Přelouče nebo Týnce 

Za dětským lékařem by tak dětští pacienti museli jezdit s rodiči jinam, nejbližší pediatři jsou podle starostky Zaklové v Přelouči nebo Týnci nad Labem. Radnice to vnímá jako velký problém, protože se to dotkne řady rodin. Do konce prosince mají rodiče možnost vyzvednout si v ordinaci kartu dítěte a předat ji jinému lékaři, kterého si našli. V kraji končí ještě tři další praktičtí doktoři pro dospělé, ti ale za sebe náhradníky sehnali.

Čtěte takéMoravská Třebová nechá zbourat bývalé oddělení dětské nemocnice

Podobné problémy letos byly i s nedostatkem zubních lékařů. To je ale spíš ojedinělá záležitost a týká se okrajových oblastí, zubního lékaře už od léta hledají v Cholticích na Pardubicku, ale jak řekl nezávislý starosta Tomáš Bolek, nikdo zájem neprojevil.

Situace se zlepšila v Králíkách na Orlickoústecku, tam od září nastoupil nový stomatolog ukrajinské národnosti, a jeden nebo  dva by ještě mohli  přibýt, řekla starostka Jana Ponocná (Naše město).

autor: Ondřej Wolf
Spustit audio