Ve Svitavách přežijí jen nejtvrdší hasiči

20. září 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Martin při jedné s diciplín soutěže TFA v USA

Už zítra ožije svitavské náměstí Míru otevřeným závodem krajské ligy TFA (Toughest Firefighter Alive – nejtvrdší hasič přežije). Na závodníky čeká náročná trať rozdělená do čtyř úseků, na diváky potom hodně zajímavá podívaná.

„Především je to určené pro dobrovolné hasiče, ale my se nebráníme tomu, že k nám přijedou kolegové z HZS, kteří to možná pojmou jako součást tréninku. Po skončení, když by někdo chtěl na vlastní nebezpečí, pokud nám podepíše papír, tak si to může klidně také vyzkoušet,“ říká starosta Okresního sdružení hasičů Svitavy Jan Soural.

Čtěte také

Na hasiče čeká několik náročných disciplín rozdělených do čtyř úseků: „V prvním soutěžící rozmotávají a balí hadice. Druhý úsek je asi nejnáročnější. Tam musí zvládnout 80 úderů palicí, se závaží proběhnout tunelem a pak ještě přemístit 80 kg vážící figurínu. Na konci závodníky čeká třímetrová bariéra a tam se láme chleba, mnozí tu bariéru už nezvládnou. Druhý úsek se jediný běží bez dýchacího dvanáctikilového přístroje. Jinak po celou dobu na sobě mají závodníci zásahový oblek, tedy dalších 17 kg. Dohromady asi 30kg zátěže. Ve třetím úseku soutěžící vyběhne na lešení, kde vytáhne závaží a čtvrtým úsekem je výstup do věže. V našem případě výstup do 5. podlaží kulturního centra Fabrika,“ popisuje Jan Soural.

Martin při běhu do schodů v soutěži TFA v USA

Časomíru si soutěžící spouští sami a rozhodčí zaznamenávají časy ze všech čtyř částí: „Jednotlivé úseky se startují po deseti minutách. Takže když to soutěžící zvládne za pět minut, má pak pět minut odpočinek do dalšího úseku, tedy kdo je rychlejší, ten déle odpočívá, ale také se více unaví,“ říká Jan Soural.

Odvážné ženy

Do náročného závodu se hlásí i ženy, i když letos jejich počet pořadatele trochu zklamal. „Ženy máme jenom čtyři, ale současně s naší soutěží probíhá také jedna v Olomouckém kraji a Slovinsko hostí mistrovství Evropy, takže to nás trochu ochudilo.“

Kdo nechce o nic přijít, měl by na svitavské náměstí Míru dorazit v sobotu 21. září už v devět hodin dopoledne.

Spustit audio

Související