Ve Svratouchu můžete obdivovat historické motocykly z celého světa

17. červenec 2020

Staré motorky a jejich renovace byly pro Pavla Šillera vždy velkou vášní, které se věnoval při zaměstnání. Bolavá záda ho však přinutila skončit s původním povoláním. Ale jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré. Motorkám se začal věnovat na sto procent a ve Svratouchu se nemalou měrou podílel na otevření muzea.

„Dneska jsem šťastný, že se to tak stalo. To je ideál, když je koníček prací,“ říká Pavel Šiller, který si dodnes pamatuje na svůj první zrestaurovaný kousek. „ To byl takzvaný pařízek, byl to špičkový Pionýr, který jsem vyměnil za trojkolku, kterou mi věnoval můj otec. Visí v muzeu a vždy lidem ukazuju svůj první počinek.“

Exponátů až na půdu

V současné době můžete v muzeu, které sídlí v opravené budově bývalé evangelické školy z roku 1863, vidět asi 80 kusů motocyklů. „Pokladů tam mám víc, těžko se určuje, který je nej. Ale asi to je čtyřválcový Ariel z roku 1931, který osedlával starý pán ve Skandinávii,“ říká Pavel Šiller.

Sběratel a renovátor motocyklů Pavel Šiller

V České republice je celá řada muzeí zaměřených na staré motocykly, to ve Svratouchu je ale jiné. „Většina muzeí se ubírá ukázkou české výroby, Jawy, Zetky. Naše muzeum není zase tak velké, ale máme motorky zahraniční výroby, takže můžete porovnávat motorky z celého světa,“ vysvětluje Pavel Šiller a dodává, kde exponáty shání: „Ty cizí motorky se do České republiky tolik nedovážely, takže já každý rok najezdím desítky tisíc kilometrů, abych posháněl různé exponáty a vylepšoval to muzeum.“

Nová expozice

Před několika týdny se povedlo opravit půdu muzea, rozšířit výstavní prostor a otevřít novou expozici: „Ta je nová a málo kdo ji viděl a je to největší chlouba muzea.“

Kromě pondělí je Muzeum historických motocyklů ve Svratouchu otevřeno celé léto do podzimu od 10 do 17 hodin. „Budeme rádi, když naše muzeum každý navštíví, je tam co vidět, máme se čím pochlubit,“ zve k návštěvě Pavel Šiller.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.