Veterináři a policisté kontrolují doklady a označení u polského masa

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Veterináři s policií a celníky kvůli kauze s polským masem kontrolují kamiony u hranic s Polskem. Fotografie z Královéhradeckého kraje

I dnes budou u česko-polských hranic společné hlídky celníků, policistů a veterinářů. Kvůli kauze z minulého týdne se zkaženým polským hovězím kontrolují kamiony, které k nám přiváží maso. Hlídky jsou na několika místech v Moravskoslezském, Libereckém, Pardubickém a také Královéhradeckém kraji.

Policisté a celníci dalekohledem u hraničního přechodu v Náchodě-Bělovsi vyhlíží kamion s polskou značkou, který za malou chvíli zastaví na parkovišti před bývalou celnicí. Hlavní úlohu ale mají při těchto kontrolách veterináři. Ti se zaměřují na živočišné produkty, teď především na převážené maso.

Veterináři s policií a celníky kvůli kauze s polským masem kontrolují kamiony u hranic s Polskem. Fotografie z Královéhradeckého kraje

„Zkontrolujeme zboží a doklady k němu. Označení zboží a jeho původ, podmínky přepravy. Zboží kontrolujeme i fyzicky. Někdy je samozřejmě kamion zaplombovaný, ale protože je tady celní správa, tak můžeme kamion odplombovat,“ popisuje Jiří Vrubel z hradecké krajské veterinární správy.

U masa může i odebrat vzorky a zjistit tak, jestli v něm nejsou přítomny bakterie salmonely a nebo antibiotika. „Vzorky, které odebereme, ještě dnes odejdou do Státního veterinárního ústavu. První výsledky mohou být už do 24 hodin. My zde v průběhu roku provádíme kontroly pravidelně, dá se říct jednou dvakrát měsíčně namátkově. Těch pochybení je relativně málo a většinou jsou administrativního charakteru. Není to tak, že bychom tady našli nějakou zásilku vyloženě závadného masa."

Jako reakce na kauzu se zkaženým polským masem, kdy se ho do Česka dostalo zhruba 300 kilogramů podezřelého hovězího, jsou ale v těchto dnech kontroly rozsáhlejší.

„Policie tady provádí zejména vytipování míst a zastavování vozidel. Policisté potom také provádějí běžnou dopravní kontrolu, kontrolu vozidla, jestli je všechno v pořádku i po této stránce," dodává za policii Eva Prachařová.

Spustit audio
autoři: Ondřej Vaňura , baj

Související